HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

BES DEKİ YENİ DÜZENLEMELER RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Bireysek emeklilik sistemi( BES) insanların geleceklerini güvence altına alan, özel bir sigorta poliçesidir. Son yıllarda devletin %25 lik katkı payı yapmasıyla birlikte taleplerin daha da arttığı bu sigorta sistemine, mevzuat gereği girişte ve sigorta süresi boyunca bazı kesintilerin yapılması söz konusu idi. 
 
Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair yeni Yönetmeliğin Hazine Müstaşarlığı tarafından 25 Mayıs 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte, artık sigortaya giriş aidatı ve yönetim gideri kesintileri adı altındaki ödentilere sınırlamalar getirilmiştir.
 
Katkı payları üzerinden %2 oranında azami yönetim gider kesintisi yapılabaileceği’ ile ilgili madde bu bildiri ile kaldırılırken, yeni düzenlemeyle, sözleşme yapılan tarihten itibaren ilk 5 yıl içinde giriş aidatı ve yönetim gider kesintilerin tutarı, asgari ücretin %8.5’ ğuna karşılık gelen miktarı açmayacak biçimde düzenlenmesinin kararı alınmış oldu.
 
6 yıldan sonra ise bu maddeler için hiçbir kesinti yapılmayacağı da bu tebliğde duyurulmuştur. 1 Haziran 2016 da yürürlüğe girecek olan bu uygulama ile birlikte devlet tarafından ödenen katkı payı ile kişinin birikimlerinden, yönetim gider kesintilerinin, poliçe yeniliklerine ara verilse dahi bu birikimlerden kesintilerin yapılabileceğini de duyurmuştur.
 
Düzenleme yapılan bir başka başlıkta fon toplam gider kesintisinin iadesidir. 6. Yıla kadar %2.5, 7-14 yıla kadar bir önceki yılın puanının %2.5 artırılması, 15 yıl ve sonrasını kapsayan kişiler için ise  %25 oranında gider iadesinin  yapılacağı, belirlenecek olan tarihten itibaren yapılacağı da bir başka bildiri arasında yer almaktadır.