HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMLERİNDEN ERKEN AYRILMA ÜCRETLERİNDE YAPILAN DÜZENLEMELER

Bireysel emeklilik sisteminde erken ayrılma ücretlerison dönemler de ödenen geri dönüşümlerde farklı hesaplamalar yapıldığı görülmektedir. Yeni düzenlemelere göre sistemden erken ayrılmak isteyen kişilere ödeyecekleri olan paradan kesintiler sadece anapara üzerinden hesaplanması mümkün olmaktadır. Ama anapara getirisi üzerinden bir kesinti kesinlikle olmayacaktır.  10 yıl önce sistemden ayrılan kişiler için bu oran anapara üzerinden %15 iken, 10 yıl prim ödemiş ama emeklilik yaşını doldurmamış kişilerin %10, emeklilik yaşını doldurmuş olmasına rağmen birikimini nakit olarak çekmek isteyenler veya maluliyet gibi sebeplerle sistemden ayrılanlar için ise %5 stopaj kesintisi uygulanmaktadır.

 Kişilerin birçok avantaj karşısında sistemden emekli olabilmek adına ve fırsatları değerlendirmeleri için bireysel emeklilik sisteminde aranan bazı şartları içerdiği görülmektedir. Bu sistemin bazı şartlar içerdiği bilinmektedir; bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak gerekmektedir. Ödeme alabilmek için 56 yaşını doldurmak gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmeyen kişilerin ödemelerin de, bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılmaücretinde stopaj kesintilerinin anapara üzerinden uygulandığı bilinmektedir. Ancak 2012 yılında devreye giren uygulama ile stopaj kesintileri geri iade edilmeye başlamıştır. Ancak 2007 yılından önce sistemden ayrılan kişilerin stopaj iadelerini geri alamamaktadırlar. Çünkü vergi kanuna göre 5 yıllık zaman aşımına uğradığı görülmektedir.

Kişilerin hayatlarını daha iyi bir şekilde sürdürmelerine fırsat doğmuştur. Bireysel emeklilik sistemlerinde maliye bakanlığı tarafından 2012 de kanun değişmiştir. Bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılma ücretinde yapılan değişiklik 2012 de yürürlüğe girmesinin yanı sıra ödemeler 2013 de yapılmaya başlanmıştır. Eskiden uygulama da kesinti hem anapara üzerinden hem de getiri üzerinden yapıldığı bilinmekteydi. Ama kanun değişikliğiyle geri ödemelerin hızlandırılması sağlanmaktadır.

Kişilerin hayatların koşullarının ne göstereceği bilinmediği için bireysel emeklilik sistemlerinden yararlanmaları onların yararına olmaktadır. Ama kişilerin hayat koşullarında bireysel emeklilik sistemlerini erken sonlandırma durumuyla karşılaşmaları mümkündür. Bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılma ücretleri ise kişilere ödedikleri yıllar için de geri yatırılması kişilerin de o güne kadar yaptıkları birikimleri geri alması zor durumlarında bir nebze olsa da kurtarmalarını sağlamaktadır. Böylelikle kişiler sonuç olarak az ya da çok belli bir birikim yapmaları bu sistemle sağlanabilmekte ve bu yüzden kişilerin bundan yararlanmaları sağlanmaktadır.