HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

MADENCILERIN ZORUNLU FERDI KAZA SIGORTASI TARIFE VE TALIMATI BELLI OLDU

13 Mayıs 2014 yılında meydana gelen Soma maden kazasında 301 madenci şehit olmuş ve bu büyük bilanço tarihte kara bir sayfa olarak kendine yer bulmuştur. Bu acı son yeni bir başlangıca sebep olarak, hükümetin madenciler için ‘yeni bir  iş güvenliği eylem paketi’ hazırlanması nedenini de beraberinde getirmiştir. 
 
Madencilerin daha fazla hak ve hukuka sahip olması, çalışma alanlarının güvenli  hale getirilmesi ve sigortası olmayan maden işletmelerinin, durumunu güncelleyene kadar üretim yapmasının engellenmesi, gibi pek çok konuda ve başlıkta değişimler yapan Hazine Müsteşarlığı,  son olarak 06.02.2015 yılında yürürlüğe giren ‘Maden çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortasını resmi gazatede yayınlamıştır. İşçilerin tamamının ferdi kaza sigorta poliçesi ile güvence altına alınması demek olan bu yeni yasa ile işçilerin karşılaştıkları göçük, yangın, su basması vb. sebeplerle gelişebilecek vakaların  ve giderlerin sigorta şirketi tarafından karşılanması sağlanmaktadır.
 
06.05.2015 tarih itibariyle de‘ Maden Çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortası tarife ve talimatı tebliği’ni de resmi gazete de yayınlayarak, teminat bedellerini kamoyuna bildiren müsteşarlık,olası bir kaza sonucu meydana gelebilecek sakatlanma, ölüm gibi vakalarda, iş yerinin kişi başına ödeyeceği teminat bedelini de 150.000 tl olarak açıklamıştır. Her personele ayrı ayrı düzenlenecek sigorta poliçelerinin net primi 700 tl olarak belirlenirken, bu yasanın 10 kişiyi aşan işletmeler için geçerli olacağını da duyurmuştur.  
 
İşçilerin bu poliçeden faydalanabilmeleri için gelişen vakanın  iş yerinde, çalışma esnasında olması ve sigorta poliçesi aktif durumdayken gerçekleşmesi şartı da bildirilmiştir. Ayrıca olası bir maden felâketinde, kaza başına 1.500 000 lirayı aşan vakalarda, Hazine Müsteşarlığı hasarı, belirlemiş olduğu ‘Olağan Dışı Riskler Yönetim Merkezine’ zorunlu olarak reasüre etmek zorunda kalacak, böylelikle ard arda gelebilecek yüklü miktardaki maddi hasarlarda sigorta şirketlerinin ödemelerde zorlanmaması da sağlanmış olacaktır.