HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

SIGORTA ACENTELERININ KURUMSALLAŞMASI YASALAŞTI

Hazine müsteşarlığı;  sigorta acenteleri yönetmeliğinde yaptığı  yeni değişimlerle, firmalarınkurumsallaşması yolunda ilk adımı atmış, şubeleşmenin önüne geçiimesi için yeşil ışık yakmıştır. 12.30.2014 yılında ilk kez gündeme gelen Sigorta acenteleri yönetmeliği ile daha kaliteli ve verimli hizmet sunabilme amacının güdülmesinin yanı sıra deneyim, performans, bilgi ve disiplinli çalışma potansiyelinin kurumsal kimlik altında verilmesi amaçlanarak tasarlanan bu yeni yasa; en son 1 mayıs 2015 tarihine kadar firmaların durumlarını hükümlere uygun hale getirmeleriyle başlayacaktır.
 
Şirketlerin  müsteşarlık onayıyla limited veya anonim şirketi adı altında hizmet vermeleri ve merkez bayilerinin Türkiye’de yer alması aranılan ilk özellik arasında yer alırken, var olan acentelerin durumlarını da yeni yasaya uygun olarak iyileştirmesi ve yeni şube oluşturulmak istenmesi durumunda da müşteşarlıktan gerekli izin ve belgelerin temin edilmesi gerektiği de bir diğer başlık arasında yer almaktadır.
 
Yeni açılan yada var olan acentelerin ek şube açması durumunda belirli miktarda sermayeye sahip olmaları şart koşulan bir diğer husular arasında yer alırken; merkez de 300,000 yan şubelerde 25 000 liralık sermaye bulunma şartı aranmaktadır.
 
Acentelerin merkezlerinde en az 7 yıl sigortacılık sektöründe yer almış  genel müdürler bulunacak ve bu müdürler  günlü birlik verilen hizmetlerin raporunu alacak. Bunun yanı sıra 5 yıl yine bu alanda hizmet vermiş müdür yardımcısı ile en az 4 yıl yüksek öğrenim görmüş, sigortacılık alanında deneyimli  personeller bu şirketlerde çalışma hakkı kazanabilecek ve kritelerlere uygun  vasıftaki kişiler bu işlerle meşgul olabilecek.
 
Bir nevi profesyonelleşmek olarak da adlandırabileceğimiz bu yeni uygulamayla, risk esasına dayalı hesaplamalar yapılarak, hiçbir sigortacı artık kafasına göre risk primi belirleyemeyecek, istedeği gibi tutanak ve belge hazırlayamayacaktır. Tamamen yasalar çerçevesinde belirlenip oluşturulacak olan risk durumları, ödemeler, poliçeler, bir bağımsız soruşturmacı tarafından da denetlenmeye tabi tutularak her şeyin esalara uygun yürüyüp yürümediği de kontrol edilecektir.