HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

SİGORTA BROKERLİĞİNDEKİ YENİ DÜZENLEME RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Sigorta Brokerliği; sigorta ve reasürans sözleşmesi yaptırmak isteyenleri temsil etmek ve sigortalının risk danışmanı olarak görevlerini icra etmek için oluşturulan bir sistemdir. Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetmeliği İlk olarak 21.06.2008 tarihinde resmi olarak yürürlüğe girmiştir.  Bu bildiride Brokerlerin karşı tarafı yani sigortalıyı temsil ettikleri için, tarafsız, bağımsız, deneyimli ve verimli bir hizmet profili uygulamak zorunda oldukları vurgulanmıştır.
 
Brokerlik şirketi sadece Hazine Müsteşerlığının uygun gördüğü kurumlara ruhsat vermesiyle oluşturulabilmektedir. Şirketlere verilecek olan Hayat, Hayat dışı ve Reasürans yetkileriyle çalışmalarını başlatabilen bu kurumlar, Hazine Müsteşarlığınca 27.05.2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yeni bir düzenlemeyle hizmetlerini geliştirmek ve iyileştirmekle yükümlü tutuldular.
 
Bu düzenlemeyle birlikte brokerlik için pek çok kriter ve göz ardı edilmeyecek başlıklar gündeme getirilmiş oldu.Kişiler için; Türkiyede yaşaması, türk hak ve hukuklarından faydalanacak vasfa sahip olması, her hangi bir suça karışmamış olması ve ceza evi geçmişi olmaması, yüksek öğrenim görmüş olması, 10 yıllık mesleki deneyime sahip olması kişilerde aranacak özellikler arasında yer alırken, Tüzel kişilerde ise; Şirket merkezinin Türkiye de olması, anonim ve limited ortaklığı adı ile kurulmuş olması, kurumun iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması, kurumun yeterli hizmet alt yapısının ve insan kaynaklarının bulunması ile hazine müsteşarlığının verdiği yetki ruhsatına sahip olması  da yeni düzenlemede yer alan başlıca kriterlerdir.
 
Yabancı brokerler için se sadece Türkiye de şube açabilme yetkisinin verilmesi tebliğ edilmiştir.Brokerlik yapacak şirket yada kişilerin ayrıca; alanında profesyonel olması ve uzman çalışmalar yürütmesi, ticari ve sinai her dalda analizler yapıp sigortalılar için en uygun risk ve çözüm yollarını görebilmesi ve zorunlu  Mesleki Sorumluluk Sigortasının yaptırmış olması da bu bildiride üzerinde durulan önemli başlıklar arasındadır.