HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

TARIM SIGORTASINDA 2015 YILI UYGULANACAK YENI TEMINATLAR

Tarım Sigortalan Havuzu adı altında ilk kez bu yıl tanışacağımız bu sigorta sistemiyle, artık çiftçilerimizin korkulu rüyası olan pek çok afet ve diğer faktörlere karşı ürünler ve üretimler sigortalanmış olacaktır. Bunun yanı sıra üreticilerimizin belirli oranda devletten prim desteği alma hakkının doğmasıyla da yetiştiricilerimiz daha rahat bir nefes alır hale gelecek, hiç şüphesiz üretimlerde de canlanmalar söz konusu olacaktır.
 
İlk kez 31 Aralık 2014 yılında yürürlüğe giren tarım sigortasını kapsayan risklere ek olarak, 2015 yıllında da pek çok risk faktörü bu tedavülde yerini almıştır. Çiftçi, balıkçı, besici, arıcı gibi ülkemizin önemli üreticilerini kapsayan bu uygulamalardan, sadece sigortasını yaptıran, bakanlığın çiftçi kayıt sisteminde adı geçen üreticiler ve tesisler yararlanabilecektir. Ayrıca çiftçilerin devlet prim desteğinden yararlanabilmesi için de bu kayıtların her sene yenilenmesi gerektiğinin bilinmesinde de fayda vardır.
 
Peki tarım sigortalan havuzuna giren yeni kanunlar, riskler, ürünler, prim desteği oranı ve bölgeler nelerdir onlara bir göz atalım. Büyük baş hayvanlarda sigorta yaşı 8 gün, küçük baş hayvanlarda ise 3 aya indirilmiştir.Meyve bahçeleri ve seraların dolu riski ile birlikte, sel, deprem, heyelan ve fırtınadan etkilenmesine 
ilişkin olarak, talep edilirse don olaylarına karşıda üreticilerin ürünlerini sigortalayabilme hakları doğmuştur.
 
Deniz ve su ürünlerinin ölüm riski, fırtına, hortum, kafes ve ağ kazası ile predatör saldırıları riskleri de bu kapsama dahil edilmiştir.Süt ve besi sığırları ile dişi ve erkek mandalar için ölüm riski, kapalı ortamda üretilen kümes hayvanlarının ölüm ve telef olma riski, hububat ürünlerinin sap kısmı da yürülüğe giren yeni maddeler arasında yer almaktadır. Ayrıca Arıcılık sistemine kayıtlı plakalı kovanların uğrayacağı ayı saldırısı, kaza, doğal afetler durumunda uğrayacağı zararlarda sigorta kapsamında yer alacaktır.
 
Devlet prim desteği tüm alan ve risklerde% 50 olarak belirlenirken, açık alan meyve bahçelerinin don olayına maruz kalması durumunda  çiftçiler 1/3 oranında daha ek prim desteği alma hakkına kavuşabilecektir.