HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

KASKO SİGORTASINI TRAFİK SİGORTASINDAN AYIRAN EN TEMEL NOKTALAR

Kişilerin motorlu araçları için yaptırdıkları sigorta çeşitlerinde ki karışıklıklar; eksik bilgiler, kulaktan dolma söylentiler gibi pek çok sebepten kaynaklı olarak yanlış anlaşılmalara da hatalı bilgiler elde edilmektedir. Araç sürücüleri kasko sigortasını trafik sigortasında ayıran en temel noktayı algılamak ve doğru bilgiler elde edebilmek için araştırmalar yapılması gerekmektedir. Hem sigorta sahiplerini hem de sigorta sahibi olmak isteyen kişilere kolaylık sağlamak adına kaskoyu trafik sigortasından ayıran en önemli noktalar belirlenmiştir. Bu şekilde ayrım belirlenip kişilerin aydınlatılması sağlanmıştır. Böylelikle kişilerin kafa karışıklığı da giderilmiş olmaktadır.

Motorlu araçlara yapılacak olan sigortalar da, kasko sigortasını trafik sigortasından ayıran en temel nokta kasko isteğe bağlı olarak yaptırılmakta ama trafik sigortasının yasalar gereği sahip olması gereken sigorta çeşidi olarak bilinmektedir. Kasko sigortasının amacı, araç sahibinin uğrayacağı zararı oluşturduğu poliçe karşılığında teminatlarla karşılanması sağlanırken; trafik sigortasında ki amaç, üçüncü kişilerin zararlarının karşılanması durumu olarak bilinmektedir. Kasko sigortasının limitleri ve çerçevesi sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterirken, trafik sigortası hükümleri karayolları trafik kanunu hükümleri dâhilinde belirlendiği bilinmektedir.

 Motorlu araçlara yapılan sigortalarda kasko sigortasını trafik sigortasından ayıran en temel nokta; kasko sigortası ile korunan menfaatlerin ve limitlerin daha fazla kapsamlı olduğundan trafik sigortasına göre kasko sigortasının fiyatlarının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Kasko poliçesi, zorunlu trafik sigortasında da korunan zararları karşılayacak şekilde düzenlenmiş olsa da kaskoya sahip aracın trafik sigortasını da yaptırmış olması zorunlu bir durumdur. Trafik sigortası yaptıran araçların kasko yaptırmak için bir mecburiyeti bulunmadığı bilinmektedir. Ama kişilerin unutmaması gereken bir durumda trafik sigortası karşı tarafa verilen zararın karşılanmasında kullanılmaktadır.

Kasko sigortasını trafik sigortasından ayıran en temel noktalardan biri de trafik sigortasının zorunluluğu devlet tarafından denetlenmeyi de gerekli kılmıştır. Ama kasko da sürücülerin istedikleri gibi belirledikleri şartlar da, özellikle belirlediği teminat oranlarıyla istedikleri sigorta şirketlerini yaptırabilmektedirler. Kişilerin istekleri doğrultusun da yapılabilecek olan kasko sigortaları kişilerin haklarının koruması konusunda oldukça geniş bir kapsama sahiptir. Kişilerin isteklerine göre teminatlar ve primler oluşturulabilmektedir.