HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

KASKO ALIRKEN ETKİLİ FAKTÖRLER

Sigorta türleri içerisinde kasko sigortasının öneminin büyük olmasının nedeni sürücülerin hem araçlarını kaza risklerine karşı güvence altına alması hem de hırsızlık, yangın, doğal afetler gibi araç sahibin kontrolü dışında oluşabilecek hasarlara karşı aracını ve hatta araç sahibinin kendisini de koruma altına almasıdır.

Büyük güvenceler sağlayan kaska sigortası, birkaç yıl önce trafik sigortasına oranla daha maliyetli gelebiliyordu. Ancak Hazine Müsteşarlığı bunun önüne geçebilmek adına sürücülere seçenek sunmaya başladı. Bu seçenekler dar kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko, kasko olarak sıralanabilir. Bu sayede araç sahipleri istedikleri sigorta türünü bütçelerine göre seçebilecekler. Kasko sigortasının olanaklarından en yüksek biçimde faydalanmak ve en uygun araç sigortasını kullanmak için kasko sigortasına etki eden faktörleri öğrenerek bilinçli davranmak araç sahiplerine düşüyor. Kasko sigortası alırken etkili faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:   

 Yaş: Tecrübesiz olarak algılanan genç yaştaki sürücülerin hata yapma ve kaza yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu düşünen sigorta şirketleri, genç sürücülere daha yüksek kasko teklifleri sunabiliyorlar.

 Araç Sınıfı ve Yaşı: Yaşı ilerlemiş araçların hasar yapma oranı fazla olduğu ve bu sebeple fazla masraf çıkaracağı göz önüne alınıyor. Bu sebeple ödenecek masraflar yeni model araçlara oranla daha yüksek olacağından istenilen kasko bedeli diğer araçlara göre fazla olabiliyor.

 Araç Bedeli: Performansı yüksek ya da spor bir arabaya sahipseniz bu araçların masrafları daha fazla olacağından sizden talep edilecek kasko bedeli buna bağlı olarak yüksek olacaktır. 

Araç Marka ve Modeli: Kasko şirketleri tarafından bir marka belirtilmese de bazı marka ve modellerin kasko primleri yüksek olabiliyor.      

 Sürücü Mesleği: Sürücünün mesleği gereği çok sık trafiğe çıkması, hafta içi işinde olup yalnızca hafta sonu trafiğe çıkan bir araç sahibine oranla kaza yapma riskinin daha çok bulunması kasko primini artıracaktır.    

 Yaşanılan Şehir: Yoğun trafik olan büyük şehirlerde kaza ve hırsızlık risklerinin olma ihtimali fazla artacağından kasko bedeli de yükselir.  

 Araç Aksesuarları: Araç aksesuarları da kasko sigortası kapsamındadır ve araca sonradan eklenen aksesuarları sigortacıya bildirmeniz gerekmektedir.

Hasarsızlık indirimi:  Küçük ya da büyük bir hasar yaşadıysanız ve kaskodan yararlandıysanız bir sonraki yıl kasko bedeliniz artacaktır. Hasarsızlık indirimi kaskoda tek değiştirilebilir faktördür ve bu indirimi kaybetmemek sürücünün elindedir. Ufak çaplı hasarlarda kaskonuzu kullanmazsanız bir sonraki yıl büyük maddi kayıplar yaşamazsınız.