HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

KASKO ÇEŞİTLERİ NELERDİR

Bir araç sahibinin olabilecek maddi hasara karşı aracını, kendi isteği doğrultusunda sigortalatmasına kasko denir. Buradaki isteğe bağlı kısmına dikkat çekmek istiyorum. Trafik sigortası zorunludur ve trafik sigortası olmayan bir araç trafiğe çıkarsa kurallar gereği trafikten men edilir, ancak kaskoda böyle bir durum yoktur. Kaskolu aracın motorlu ya da motorsuz bir araçla çarpışması, park ya da hareket halinde iken araç kullanıcısının iradesi dışında harici etkilerle bir cismin ya da aracın kaskolu araca zarar vermesi bu maddi hasar kapsamına girmektedir.

Aracın yanması, çalınması gibi standart güvencelere ek olarak araç sahibinin isteği doğrultusunda ek teminatlar ile kasko sigortasının kapsamı genişletilebilir. Ayrıca poliçede aksi belirtilmediği sürece kasko sigortası sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. 2013 yılında yapılan yasal düzenlemeler ile kasko poliçeleri belirli bir düzene oturtuldu.

Mevzuatta olan yeni kasko çeşitleri:

 • Dar kasko
 • Kasko
 • Genişletilmiş kasko
 • Tam kasko


Kasko diye belirtilen kasko çeşidinde poliçeye sahip olan araçların çarpmada, çarpışmada, aracın yanması durumunda, üçüncü kişilerce verilen kasıtlı ya da istemsiz zararlarda ve hırsızlık olaylarında araçlarındaki hasar karşılanır. 
   
Genişletilmiş kasko çeşidine sahip araçlar farklılık gösterebilir. Genişletilmiş kaskoda poliçede belirtilen mevzuatta bulunan standart teminatların yanı sıra araç sahibinin isteği doğrultusunda sözleşme ile belirlenecek ek maddelerde sigorta şirketi tarafından kaskoya dahil edilir. Yani çarpma-çarpışma, üçüncü kişilerce araca zarar verilmesi, aracın yanması durumu, aracın çalınması, aracın parçalarının çalınması ve sözleşmeye eklenecek ek maddelere göre hasar karşılanır.                             

Tam kasko çeşidini yaptıran sigorta sahiplerinin araçlarında oluşabilecek her türlü hasara ve tüm risklere karşı ilgili sigorta şirketi tarafından güvence altına alınır. Bunları sıralayacak olursak;aracın çekilmesi esnasında oluşan zararlar, aracın yarışa katılması sonucu oluşabilecek hasarlar, bakımsızlık sonucu meydana gelebilecek hasarlar, herhangi bir çalınma durumu, çarpma veya çarpışma, doğal afetler, emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu oluşabilecek hasarlar, kemirgen ve diğer hayvanların verebileceği zararlar, mekanik ve elektronik aksamda meydana gelebilecek çeşitli arızalar, patlayıcı ve yanıcı maddelerin verebileceği hasarlar, terör sebebiyle oluşabilecek hasarlar, ülke sınırları dışında oluşabilecek hasarlar, aracın yanması durumu.

Kasko sigortası ödemenin yapıldığı tarih ile Türkiye sınırları içinde Türkiye saatiyle 12.00 ile başlayıp bitim günü yine aynı saatte sona erer. Araç sahibi aracın zarar gördüğü günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun gerçekleştiğini ilgili sigortacıya bildirmekle yükümlüdür. Rizikonun gerçekleşmesiyle sigortacı hasar ile ilgili bilgilerin kendisine verilmesinden itibaren en geç  15 gün içerisinde tazminat ve hasar miktarını sigortalıya bildirmek zorundadır.