HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

KASKO DA HASAR İHBARI YAPARKEN İZLENMESİ GEREKEN YOLLAR

Bilindiği üzere kasko, aracın kazaya karışması ya da her hangi bir sebeple hasara uğraması durumunda, meydana gelebilecek maddi hasarları teminat altına alan bir poliçe türüdür.  Bu poliçe güvenilir ve kurumsal bir sigorta acentesi ile yapılan anlaşma ile oluşturulurken, karşılıklı güven ve prosedürler çerçevesinde de uygulamaya koyulmaktadır. 
 
Kasko hizmetlerinden sorunsuz yararlanmak ve teminat kapsamlarından eksiksiz faydalanabilmek için sigortalının olası bir kaza sonucunda izlemesi gereken yolları ve takip etmesi gereken kriterleri tam anlamıyla bilmesi ve uygulaması gerekmektedir.
 
Bu şartların en başında da kazaya karışan aracın sigorta acentesine 5 gün içerisinde bildirilmesi gelmektedir.‘Küçük bir sıyrık, daha sonra toplu hasar ödemesi yaptırırım’ diyerek erteleyeceğiniz zararlar, ne yazık ki zaman aşımına uğrayacağı için teminat dışı kalmakta ve size ekstradan maddi kayıplar yaşatmaktadır. Bu sebeple aracın uğradığı tahribatları büyük küçük demeden an itibariyle acentenizle paylaşmak,  size sahip olduğunuz haklardan sonuna kadar faydalanabilme imkanı kazandıracaktır.
 
Maddi hasarlı gerçekleşen trafik kazasında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise çalıştığınız sigorta şirketinden bir ekspertiz desteği çağırmak ve bir polis yada jandarma eşliğinde, eğer yapabiliyorsanız kendi aranızda karşılıklı olarak trafik kazası tespit tutanağı hazırlayarak, imzalamak olmalıdır. Kaskonun bir an önce zararınızın tazminini karşılayabilmesi için oldukça önem arz eden bu tutanak, gerekli diğer belge ve evrakların birlikteliğinden işleme koyulmaktadır.
 
Bu evraklar ise;
 
Kaza tespit tutanağında yer alan Alkol durumunun sonucu,
İfade tutanakları,
Hasara ait fotoğraflar, 
Kişinin ehliyet ve ruhsat fotokopisi.
Ayriyeten çalıştığınız acente ile poliçenizin numarası,
Kazanın yaşandığı tarih, saat ve yer bilgileri.
 
Araçtaki hasarın boyutu ile tahmini zarar boyutu hakkındaki bilgilerde ihbarda mutlaka bildirilmesi gereken notlardır.Tüm bu belgeleri hazırlayıp, eksper desteğinden de yardım aldıktan sonra, eğer poliçeleriniz düzenli ödenmiş ve kasko genel şartlarına aykırı bir durumla da karşı karşıya kalmamışsanız, artık aracınızın onarıma gönderilmesi için beklemeye koyulabilirsiniz.
 
Eğer 5 gün içerisinde kazayla ilgili detayları sigorta acentesine bildirmemişseniz, poliçenizin zamanı dolmuş ve yeniletmemişseniz, alkol ya da uyuşturucu etkisi altında kazaya karışmışsanız ve aracınız 3. Şahısların kullanımı esnasında zarar uğramışsa, o zaman kasko teminatları devre dışı kalmakta ve ortaya çıkacak maddi hasarları da kendi bütçenizden karşılamak zorunda kalacaksınız.
 
Bu sebeple hasar ihbarlarınızı ertelemeyin, izlemeniz gereken yolların ve sahip olduğunuz hakların da bilincinde olun.