HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

KASKO NEDİR? YAPTIRILIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Ülkemiz de sigorta kavramı artık hemen her konu da geçerliliğini korumaktadır. Özellikle motorlu taşıt kasko sigortaları sigorta yaptıran kişilerin talepleri doğrultusun da genişleme sağlanabilmektedir. Sözleşmeye belli başlı maddelerden oluşmaktadır. Ama poliçelerde belirtilmesi gereken bazı durumlar vardır. Örneğin sigortalı yurtdışına gidip geliyordur aracıyla poliçe de bunu belirtmiş olması, ona göre poliçeyi genişletmesi gerekmektedir. Eğer sigortalı bunu belirtmez ise kaskosu sadece Türkiye sınırları içinde geçerliliğini koruyacaktır. Kişilerin bu gibi durumlara titizlik göstermesi ve bu ayrıntıyı atlamaması gerekmektedir.

Kişilerin bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle özel motorlu taşıtlara kişilerin arzuları halinde kasko yaptırmaları gerektiği önerilmektedir. Kasko sigortasının başlama tarihi ile şöyle belirlenir. Ödeme yapıldığı gün kasko başlar. Eğer sigorta kapsamının tüm masraflarının aynı anda ödenmemesi taksitlendirme yapılması durumda ilk taksitin ödendiği gün sigortanın başlama günü sayılmaktadır. Sigortanın başlama bitiş tarihi aksi durumlarla karşılaşılmadıkça Türkiye sınırları için de saat öğlen 12 gibi başlayıp sigortanın bittiği gün de öğlen 12 de sigorta süresi dolaktadır. Kişilerin motorlu taşıtlarının sigorta ettirmesi halin de araca zarar verici durumların yaşanması halinde olayın yaşandığı gün den itibaren 5 gün için de durumdan sigortacıyı olayın gerçekleştirdiğini bildirmesi gerekmektedir. Sigortacıya hasarla ilgili belgeler verildikten sonra en geç 15 gün için de hasar ve tazminat miktarını sigortalı kişilere bildirmesi gerekmektedir.

Kişilerin hayat boyunca elde ettiği teminatlar ihtiyaç ve ödeme gücüne göre değişiklikler göstermektedir. Bu yüzde belirlenecek olan ihtiyaçlar doğru analiz edilmeli ve doğru bir sigorta poliçesine sahip olmak gerekmektedir. Kasko sigortasın da oluşturulan poliçe hasar anında daha çok anlaşılır. Bu yüzden sigorta poliçe kapsamları oluştururken ilk dikkat edilen durum ödenecek para olmamalıdır. Özellikle hızlı ve güvenilir ödeme yapan şirketler arasından seçim yapmanız önerilmektedir. Uygun poliçeyi almış olmak çok önemlidir.  Sigorta poliçesin de belirtilen motorlu taşıt kasko değeri aracınız yeni ise araç anahtar teslim fiyatı ile aynı eğer kullanılmış bir araç ise piyasa fiyatı ile aynıdır.

Motorlu taşıtlar da aracınız, araç değer artışlarından olumsuz etkilenmemesi için kasko sigorta poliçesinin enflasyona karşı endeksli olup olmadığına dikkat etmek gerekmektedir. Poliçe primlerinin ödenmesi çok önemli bir konudur. Özellikle taksitlendirme yapan kişilerin poliçe de yazılı tarihten itibaren 15 gün prim taksitini ödememesi durumunda sigorta teminatı durdurulmakta bu tarihler arasında meydana gelen hasar durumların da herhangi bir hasar ve tazminat ödenmemektedir.