HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

KASKO NEDİR?

Kişilerin yaptırdıkları kasko sigortası sonucunda karşılaşılan bir hasar sonucu karşılaşılan durumda ödenecek olan tazminat miktarı öncelikle karşılıklı olarak taraflarca uzlaşma yoluyla ile saptanmasını sağlamaya çalışılmaktadır. Ama uzlaşma sağlanamadığında bilirkişi tarafından çözümlenme yoluna gidilmesi gerekmektedir. Bu prosedür ile dava açılması durumunda hakem ve bilirkişi seçmediğin de mahkeme bilirkişi atayarak çözüm sürecine geçilmektedir.  Araçların durur bir vaziyetteyken üstüne bir cismin düşmesi, devrilmesi, çarpması, yuvarlanması gibi kazalar da görülen durumda araç hasar altında girmiştir. Ama üçüncü kişilerin kötü niyetli olarak yaptığı aracın yanması, aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi davranışlarda görülmektedir. Böyle durumlar da kasko sigortalar devreye girmektedir. Bu teminatlarla kişilerin hasarları ve uğradıkları zararlar sigorta şirketlerince karşılanması sağlanmaktadır.

Kişilerin kasko poliçesi oluşturulurken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle Türkiye sınırları dışında gerçekleştirilen meydana gelen kazalar da sigorta geçerlidir. Ama ülke sınırları dışında meydana gelen zararlar, bir terör eyleminde kargaşalıkla yapılan müdahaleler de meydana gelen zararlar da sigorta hasarı karşılamamaktadır. Terörist eylemlerde meydana gelen zararlar, deprem ve yanardağ sabotaj eylemlerde, sel ve su baskınında meydana gelen, yetkili olmayan kişilere çektirilen araçların çekim esnasına verdikleri zararlar karşısında kasko sigortası zararları karşılamamaktadır.

Kişilerin özellikle bir savaş zamanında motorlu araçlarına gelen zararlar sonucu kasko sigortası oluşan zararı karşılamamaktadır. Yağsızlık, susuzluk, donma, eskime, çürüme gibi durumlarda meydana gelen zararlar sigorta tarafından karşılanmayan durumlardandır. Motorlu aracı kullanan kişilerin uyuşturucu madde ya da aşırı alkol almış kişilerce kullanılması sonucu meydana gelen kazalar da ya da oluşan pek çok hasar da sigorta durumu karşılamamaktadır.

Kişileri de motorlu araçlarının bir yük taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Özellikle yük taşıyan kasko sigortalı araçlar da kişilerin bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü araçların taşıdıkları fazla yük sonucu oluşan hasarları sigorta karşılamaktadır. Motorlu araçlar da sigorta kapsamına giren bir olaydan doğmadıkları ve böyle bir olayla sonuçlanmadıkça taşıtın mekanik, elektrik ve elektronik donanımında meydana gelen her türlü arızalarda, kırılma ve lastikler de meydana gelen kazalar da sigorta oluşan zararı karşılamamaktadır. Bu yüzden kişilerin kasko yaptırdıktan sonra her sonucu nasılsa sigorta şirketi karşılayacak diye bir düşüncenin kafalarında oluşması aslında oldukça yanlıştır.