HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

KASKO SİGORTASI KAPSAMI DIŞINDA KALAN HALLER

Eğer oluşabilecek bir kazada karşı taraf hatalı ise sizin için maddi bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Ancak hatalı kişi ve araç sizinki ise hasar maliyetlerini cebinizden karşılamanız gerekmektedir. Özellikle standart bir kasko poliçesi ile kaza sonucu oluşan hasarların bu poliçeden karşılanması sizin için olumlu bir durum oluşturmaktadır. Özellikle kasko sigortası kapsamı dışında kalan bazı haller içerisin de kasko durumları karşılayamamaktadır. Kasko da belli poliçe ve teminat durumları oluşturulmaktadır. Ödemeler teminat kapsamı için yapılmaktadır.

Şirketlerin teminatları, kapsamları, limitleri verdikleri hizmetlerin içerikleri birbirinden farklı olsa da kasko sigortası bazı durumlar için ödeme yapmamaktadır. Kasko sigortası kapsamı dışında kalan bazı haller halinde ödeme yapmadığı durumlar görülmektedir. Teminatta belirlenmeyen durumlar için ödeme yapılmama durumu tüm şirketler için geçerli olan bir durumdur. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından “Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları” belgesinde açıklandığı gibi bu şartlar tüm şirketler için geçerli olmaktadır.

Kişilerin bazı durumlar da yaptırmış oldukları kasko sigortası kapsamı dışında kalan bazı hallerde geçerli olmamaktadır. Bu durumlar uyuşturucu madde kullanımında ya da karayolları trafik kanunun yasakladığı miktarda içki alınması halinde kasko teminatları karşılanmaz. Özellikle sürücü belgesi olmayan kişilerin araçlarını kullandıkları durumlar da ortaya çıkan olumsuzluklarda sigorta karşılama yapmaz. Taşıma haddini geçen araçlara veren zararlar için de sigorta kapsamını karşılamamaktadır.

Araçların belli aralıklarla rutin bakım hizmetlerinin yaptırmaları gerekmektedir. Bakımı yapılmayan araçların yağsız, susuz, donma, paslanma ve çürüme durumlarınkasko sigortası kapsamı dışında kalan bazı haller arasına girmekte ve kasko sigortası aracın masraflarını karşılamamaktadır. Özellikle araçların orijinalliğini bozan ve sonradan yapılan değişiklikler halinde de kasko masrafı karşılamamaktadır. Araçların olağan üstü durumlar da savaş, düşman işgali gibi durumlarda da aracın masrafları karşılanamamaktadır. Yakıtlardan dolayı yaşanan yanma ve oluşacak zararlar da sigorta kapsamı dışında kalmaktadır.

Kişilerin araçlarını bir hasar ve zorunluluk nedeniyle taşınması, çekilmesi dışında, motorlu araçların kendi gücü ile girip çıktığı deniz, nehir ya da havada taşınması sırasında uğrayacağı zararlar da kasko kapsamı dışında kalan bazı haller arasındadır.  Trafikte güvenle yol alabilmek ve huzurlu bir yolculuk geçirmek için mutlaka kasko sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Özellikle teminatların ödenmesi sırasında teminat dışında oluşan hasarların değerlendirilmemesi durumunda belirlenen şartlara uymak için dikkatli davranmak gerekmektedir.