HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

KASKODA HASARSIZLIK İNDİRİMİNİ BOZMAYAN HALLER

Poliçe satın alırken sigorta şirketinin hasarsızlık indirimi uygulamasını bilmek, hasar anında daha doğru karar almanızı sağlayacak ve böylece hasarsızlık durumunuzu koruyacaksınız. Mesela, bazı sigorta şirketleri hasar onarım için kendi yönlendirdiği servislerde yapılması şartıyla aracınızın hasarsızlık koruyucu öneriler getirmektedir. Hasarsızlık indirimi kişiyi takip eder aracı değil. Yani bu duruma göre hasarsızlık indirimine sahip olan bir araç sahibinin kazandığı hasarsızlık indirimi hakkını yeni aldığı araçta devam ettirebilir ve onun poliçesinde de kullanabilir. Kazanılmış hasarsızlık indirimi hakkı, poliçenizi başka bir şirketle devam ettirme isteğiniz olduğunda da devam eder.

Sigorta Bilgi Merkezi'nde oluşturulan kasko sigortaları ortak data havuzunda otomatik olarak yer alan sigorta şirketleri hasarsızlık durumu ile ilgili tüm kayıtları tutar ve yenilemelerde poliçelere yansıtır. Bazı durumlarda hasar alınması durumunda dahi sigorta şirketlerince hasarsızlık durumunu bozmayacak şekildedir ve tamamen kaybına neden olmaz. En çok karşılaşılan hasarlara göre, hasarsızlığı bozmayan halleri genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

%100 rücu durumu: Bütün sigorta şirketleri için geçerli ve hasarsızlığı bozmayan tek durum %100 rücu durumudur. %100 rücu olan hasarlar, sigortalı araç sahibinin hiç bir şekilde kusurunun bulunmadığı yani tamamen karşıdaki sürücünün hatalı olduğu durumdur. Bu tür hasarlarda hem sigortalı şirketten tamirat için gerekli tazminatı alır hem de doğal indirim hakkını kaybetmemiş olur. Ancak kaskolunun kusursuz olduğu zabıt ve tutanak gibi resmi evraklarla belgelenmelidir.

Radyo teyp çalınması ve cam kırılması gibi hasarlar: Bazı sigorta şirketleri radyo teyp çalınması ve cam kırılması hasarlarını yılda bir kez olmak üzere hasarsızlık indirimini koruyarak karşılarlar. Bu durumda poliçenizdeki hasarsızlık indirimini devam ettirmiş olursunuz. Bazı şirketlerde ise böyle bir durum söz konusu değildir.                                                                                                                                

Mini Hasar: Bazı sigorta şirketleri poliçeleri için aracın dış ve iç yüzeylerinde meydana gelen çizik, sıyrık, vuruk gibi minik hasarlar yüzünden hasarsızlık indirimi etkilenmezken bazı şirketlerde indiriminizin tamamını ya da bir kısmını kaybedebilirsiniz.