HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

PERT ARAÇ NEDIR VE İŞLEMLERI NASIL YÜRÜTÜLÜR?

Kaskolu araçların bir kazaya karışması yada hasara uğraması sonucunda sahip olunan sigorta poliçesi bütün giderleri karşılar, varsa parça değişimlerini yapar ve sahibine eksiksiz olarak iadesini sağlar. Fakat bazen öyle kazalar ve hasarlar meydana gelebiliyorki araç kullanılamaz hale geliyor, yeniden onarımı söz konusu olmaktan çıkıyor ve değer kaybediyor .İşte bu tür araçlara KASKO da Pert araçlar deniliyor.
 
Aracın %70 inin zarar görmesi, onarımı yapılsa bile trafiğe çıkmasının güven teşkil etmemesi ile tamamen kullanılamaz hale gelmesi durumunda verilen gerçek tam hasar ve hükmi tam hasar  raporu ile, sigorta şirketi yanlızca aracın ogünkü değerinden yada rayiç bedel üzerinden bir teminat ödemesi yapmak zorunda kalıyor.
 
Peki nedir Gerçek ve hükmi hasar? Gerçek Hasar; aracın yanma, kaza veya herhangi bir sebeple tamamiyle kullanılamaz ve onarılamaz hale gelmesi durumunda verilen rapordur. Hükmi Tam hasar raporu ise; maddi açıdan yüksek parçaları zarar görmüş ,onarımı ekonomik olmayan ve onarılsa dahi trafiğe çıkması  güvenli olmayan araçlara verilen rapordur.Aracın pert olarak nitelendirilebilmesi için, sadece firmaların değil, kullanıcının da bu raporu onaylaması gerekmekte ancak bu doğrultuda aracın plakasına pert raporu işlenmektedir.
 
Aracın pert sayılabilmesi ve sigorta şirketinin ödemeyi gerçekleştirebilmesi için kullanıcılarında üzerine düşen bazı görevleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar;Kazaya karışan aracı sigorta şirketine 5 gün içerisinde bildirip, bir eksper desteği istemekİncelemede bulunan eksperlerin hasar raporu tutmasını ve onarım masraflarının listesini sigorta şirketine göndermesini sağlamak
 
Aracın kaza sonrası çekilmiş  fotoğrafları, kaza raporu, kasko poliçesi, alkol raporu, ehliyat ruhsat fotokopileri ve ödenen prim makbuzlarını sigorta şirketine eksiksiz teslim etmesi durumunda sigorta firmaları, aracın yaşına, modeline göre  yeni değeri yada piyasa rayiç  bedeli üzerinden teminat ödemesi yapmaktadır.
Araç alım satımlarında sonradan bir sorunla karşılaşmamak için hasar kaydı sorgulaması yapılmalı, aracın plakasını sorgulayarak pert yada herhangi bir suça karışıp karışmadığı da araştırılmalıdır.