HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

SİGORTALININ HASARSIZLIK İNDİRİMİNİ BOZMAYAN DURUMLAR

Kişilerin motorlu araçlarına kasko sigortası alırken pek çok konu göz önünde bulundurulur. Her yıl yenileme şartı olan kasko sigortasını etkileyen en büyük indirim hasarsızlık indirimidir. Çünkü bu indirimi belli durumlar etkilemekte ve piyasada ki sigorta şirketlerine göre farklılık göstermektedir. Bu durum bir sonra ki yıl yaptırılacak olan kasko sigortasında prim farklılıklarına sebep olmaktadır. Bu yüzde hasarsızlığı bozmayacak olan hallerin bilmek sigorta alımında önemlidir. Hasarsızlığı bozmayan birçok faktör bulunmaktadır.

Motorlu araçlar için yaptırılan kasko sigortasında büyük bir indirim kazanmanızı sağlayacak olan hasarsızlık indiriminiz bozmayacak durumlar arasında %100 rücu durumudur. Tüm sigorta şirketlerince geçerli olan ve hasarsızlığı bozmayan tek durum rüculu hasarlardır. Rüculu hasar; kasko sigortalı olan aracın karıştığı kazada hiçbir kusurunun bulunmaması halinde yani karşı tarafın tamamen kusurlu olduğu hasarlar durumunda karşılanan hasar türüdür. Bu tür hasarlar da kasko sigortası bulunan sigortalının sigorta şirketinden hem hasar hem de tazminatını alması sağlanmaktadır. Bu durum ayrıca poliçesin de doğan indirimi etkilememektedir. Ama kişinin kazada kusursuz olduğu tutulan zabıt veya tutanak gibi resmi bir evrakla belgelendirilmelidir. Ayrıca kazaya sebep olan tarafında tespit edilmesi gerekmektedir.

Kişilerin araçlarına yaptırdıkları kaskonun radyo-teyp çalınması ve cam kırılması gibi hasarlar da hasarsızlık indiriminin bozulmadığı görülmektedir. Sigorta şirketlerince değişiklik gösteren bu durum poliçe vadesin de sadece bir kereye mahsus olması ibaresi konularak poliçenin korunması sağlanmaktadır. Bu durumda kişilerin hasarsızlık indiriminde herhangi bir bozulma olmamaktadır. Bazı şirketler de ise böyle bir uygulama olmamakta radyo- teyp kırılması ve çalınması nedeniyle hasarsızlık durumu bozulmaktadır. Özellikle poliçe yenileme döneminde sigortalının hasarsızlık indirimi azalabilir ya da tamamen ortadan kalkabilir.

Kasko sigortasında hasarsızlık indirimini etkileyemeyen bir diğer durum olarak bilinen durum mini hasardır. Bazı sigorta şirketlerince aracın dış ve iç yüzeylerin de meydana gelen sıyrık, çizik, vuruk gibi oluşan pek çok durumu hasarsızlık indirimini koruyarak karşılamak mümkün olmaktadır. Ancak bu uygulama sadece bazı sigorta şirketlerince geçerli olduğu görülmektedir. Bazı sigorta şirketleri mini hasar teminatı ile bu hasarların poliçe ya da eklerin de bulunan yazılı şartlar ve bazı limitlerle karşılanması sağlanmaktadır. Bu saye de hasarsızlık indiriminin korunması sağlanmaktadır. Böylelikle kişilerin sigortalarının da değer kaybetmemesi sağlanmış olmaktadır.