HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

TAŞITLARDA KASKO DEĞERİ BELİRLENMESİ

Kasko değeri aracın özelliklerine göre ne kadar bedel ettiğidir. Aracın rayiç değeri her sene değiştiğinden kasko bedeli de her yıl değişmektedir. Bunun yanında araçta yapılacak değişim ve eklemeler de teminat kapsamında değiştirilmelidir.

Sigorta eden şirket tarafından değerlendiren araçların değerlendirilmesinde, araçtaki hasar ve kaza kaydı durumları da dikkate alınmaktadır. Kasko bedeli belirlenirken aracın değer kaybı olabilecek durumlar incelenmelidir. Araca sonradan eklenen her türlü teçhizat için kasko firması tarafından çalışma yapılmalıdır. Bu sayede aracın gerçek rayiç bedeli ortaya çıkacaktır.

Kasko sigortası ile araç çarpma, çarpılma, hırsızlık, yangın gibi durumlarda meydana gelebilecek zararlardan korunulmuş olur. Sigorta kapsamına verilen teminatlar haricinde, ihtiyaca göre istenen ek teminatlar da sözleşmeye eklenebilir. Sözleşmedeki teminatları arttırmak kasko prim değerini de yükseltecektir.

Kasko sigortası yapan şirket karşılaşılabilecek zararlardan dolayı maddi zararı karşılamayı taahhüt eder. Yani aracın çalınması ya da kullanılamaz hale gelmesi gibi durumlarda aracın yenisinin alınmasına kadar bedel ödenebilmektedir. Aynı şekilde aracın pert olması halince sigorta şirketi tarafından belirlenen kasko bedeli sigorta ettirene ödenebilmektedir. Bu yüzden sözleşme yapılırken çıkacak kasko bedeli, gerçek rakamlara uygun olmalıdır. Bilindiği gibi sigorta firmasına ödenecek kasko prim bedeli, araç rayiç bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Bu açıdan prim bedelini düşük ödemek için, rayiç bedelinin düşük tutulması zarar anında kayıp olarak dönüşe sebep olacaktır. Aynı şekilde fazla bedel alabilmek için araç rayiç bedelinin de yüksek tutulması yasal değildir. Sigorta firmaları ile yapılacak sözleşmede araç rayiç bedeli piyasa rakamlarıyla aynı olmalıdır. Yeni bir araca kasko yapılacaksa bayiden anahtar teslim fiyatı, eğer ikinci el bir araç ise piyasa fiyatı ile aynı olması gerekmektedir.

Sigorta şirketleri ile sözleşme yapılamadan önce yetkili bir acente olması araştırılmalıdır. Verilecek teminatların yanında ek şartlar da belirtilmiş olmalıdır. Sigorta firmasının sağladığı hizmetler de irdelenmelidir. Sigorta şirketi hasar anında taahhüt ettiği tüm imkânları yerine getirebilmelidir. Piyasada çok sayıda sigorta şirketi bulunmaktadır. Sigorta şirketlerine ödenecek miktar firmalarca değişmektedir. Düşük kasko primi ödeme maksadıyla düşük hizmetli dar bayi ağlı sigorta şirketlerini seçmek yanlış olacaktır. Sigorta yapılacak şirket araştırılırken, prim bedelinin yanında sağladığı hizmetler de karşılaştırılmalıdır. Hasar anında sağlanacak bütün hizmetler, firmaya olan bağlılığı arttıracaktır. Firma seçilirken kasko prim bedeli yanında tüm belirtilen koşullar araştırılmalıdır.