HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

YABANCI UYRUKLU KIŞILERE ZORUNLU SAĞLIK SIGORTASI ŞARTI GETIRILDI

Dış ülke vatandaşı olup Türkiye de oturum izni almak isteyen yabancılar, artık öncelikle zorunlu sağlık sigortası yaptırması gerekecek.Nisan 2015 de Hazine müsteşarlığı tarafından yayınlanan genelgede 18 ile 56 yaşları arasındaki insanların, eğer çalıştıkları firmalar tarafından sigorta girişleri yapılmamışsa zorunlu sağlık sigortası işlemlerinin başlatılması şartı aranacaktır. 
 
Türkiye’de ikamet etmeye başlaması ya da 90 günden fazla ülkemizde kalacak olması durumunda edinilmesi zorunlu olan bu sigorta için, yapılması gereken ilk şey güvenilir bir sigorta firmasının kapısını çalmak olmalıdır. Daha sonrasında bu firmaların hangi sağlık kurumlarıyla anlaşmalı olduğu ve neleri teminat altına aldıkları araştırılması gerekirken, yatarak tedavi teminatlarının limitsiz olmasına da dikkat edilmelidir. 
 
Kısa süreliğine Türkiye de bulunacak kişiler için önerilen poliçe türü dar kapsamlı olanlardır. Bunun yanı sıra, dilenmesi durumunda teminatları ve limitlerini yükselterek daha kapsamlı bir poliçeye sahip olma hakkı da yabancıları beklerken, bu doğrultuda da ödeyecekleri primlerin miktarı netlik kazanacaktır.  
 
Bazı durumlarda sigorta firmaları yabancıları sigortalamama hakkına sahip olabilmektedir bunlar; Sigorta teminatları ve limitleri dâhilinde olmayan hastalıklara sahip kişiler ile belirlenen yaş aralığını geçmiş insanlar için geçerlidir. Bu durum karşısında yabancılar, Göç İşleri Genel Müdürlüğüne sigorta şirketinden alacakları risk kabul şartları gereği sigortalanamadıkları hakkındaki yazıyla götürerek, işlemlerini buraya devredecek, durularının netlik kazanması ve sonuca bağlanmasını bekleyecektirler.
 
Zorunlu olduğu için geçerliliği ömür boyu devam edecek ve her yıl poliçesini yenilemekle yükümlü olacak yabancılar ancak bazı durumlarda bu sigortayı iptal ettirebilecekler bunlar;İkamet izninin iptal edilmesiÇalıştığı kurum tarafından başka bir sağlık güvencesine tabi olduğuna dair ibrazlarGenel sağlık Sigortasına kayıt olduğuna dair sunulan belgeler karşısında, özel sağlık sigortası iptal edilebilmektedir.