HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

YEŞİL KART SİGORTASI NEDİR?

Şehirleri hatta ülkeleri birbirine bağlayan karayollarında yerli, yabancı, lüks, demode her türden aracı aynı anda trafikte görmek mümkündür.  Zaman zaman uyum, zaman zamanda kazayla karışık hallerine şahit olduğumuz bu araçların, olası bir kaza ihtimaline karşı güvence altında olması ve karşı tarafı da güvence altına alması yasalar gereği zorunludur. Ülkemizde zorunlu olan trafik sigortası, bu gibi maddi manevi kayıplı kazaları teminat altına alan önemli bir uygulamadır. Fakat bu uygulama Türkiye sınırları içerisinde trafiğe çıkan araçlar için geçerli olmakta olup, sadece TR plakalı araçları kapsamı altına almaktadır.Peki ülkemize giriş yapacak yabancı plakalı araçlar, ya da ülkemizden başka ülkeye gidecek taşıtların bu durumda ne yapması gerekmektedir?
 
İster sınırlar aşılsın, ister ülkeler değişsin her taşıtın mutlaka güvence altında olması gerektiğini, kazanın nerede, ne zaman, hangi şehirde ve ülkede geleceği belli olmadığı için yabancı plakaya sahip araçlarında sigorta kapsamında olması iktiza ettiğini savunan ülkemizde, bu uygulama Yeşil Kart Sigortası adı altında işlemektedir.
 
Her ülkede ayrı ayrı zorunlu trafik sigortası yaptırma mecburiyetini ortadan kaldıran bu sistem, her aracın sınırlara takılı kalmadan güven içinde seyahat etmesini 
amaçlamaktadır.Gerek ticari, gerekse seyahat amaçlı Türkiye ye giriş yapacak yabancı plakalı araçların sigortalanma işleminin yapıldığı ve olası kayıpların teminat altına alındığı Yeşil Kart Sertifikası, Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu tarafından düzenlenmektedir.
 
Başvuru, Poliçenin oluşturulması ve sigortanın başlatılması, biten poliçenin yenilenmesi, zarar tazminlerinin yapılması gibi bu tip çalışmaların hepsi bu kurum tarafından yürütülmektedir.Yeşil kart sertifikasına sahip bir araç hangi ülkede kazaya karışırsa karışsın, karşı tarafın uğrayacağı maddi manevi kayıplar güvece altında olmaktadır. Ancak bu sertifikanın teminatlarından yararlanabilmek için kaza yapılan ülkenin bir yeşil kart bürosuna sahip olması gerekmektedir.
 
Çünkü olası bir vaka karşısında bütün sorumluluklar bu bürolarda olacağı o ülkenin yasaları çerçevesinde zarar tazmin tutanakları oluşturulacağı için tazminlerde ilk olarak bu şart aranmaktadır. Daha sonrasında kaza tespit tutanakları, poliçe fotokopisi, alkol raporu, ifade ve fotoğraf tutanakları gibi dokümanlar da, olası kaza sonucu mutlaka bu kuruma ibraz edilmesi gereken diğer önemli belgeler arasındadır. Çok sık seyahat eden ya da iş gereği ülke ülke dolamak zorunda olan insanların yaptırabileceği oldukça avantajlı bir poliçe türü olan Yeşil Kart Sigortası sayesinde, hem ülkemizdeki yabancılar, hem dışı ülkedeki kendi insanlarımız kesintisiz güvende olmaya devam edebilecekler.