HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

ARAÇ SİGORTALARI ARASINDAKİ ÖNEMLİ 3 FARK

Zorunlu trafik sigortası nı bütün araç sahipleri yaptırmak zorundadır,  aksi halde trafiğe çıkması yasaktır. Trafiğe çıkan araçlar bazı kazalar sonucu;  can ve mal kaybına yol açabilirler. Zorunlu trafik sigortası da karşı tarafa verdikleri zararı belirli bir orana kadar karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigortasında bu limitler zararın büyüklüğüne göre değişmektedir. Can kaybı, yaralanma ya da sadece maddi hasarda ödenecek miktar aynı değildir. Bu rakamlar her yıl değişmekle birlikte primler de buna göre tekrar belirlenir.

Kasko ise isteğe bağlıdır zorunlu değildir. Araç sahibinin kendi aracını ve kendi aracının içindeki zararların teminat altına alındığı bir sigorta çeşididir. Genellikle kasko sigortaları kendi aracınızın ve hasara uğrayan karşı aracın zararını da karşılar fakat kasko sigortasında amaç kendi aracınızın teminat altına alınmasıdır.  Kasko poliçeleri kapsamında verilen teminatlar zararı karşılasa da trafik sigortasının yerine konulamaz. Araç sigortası arasındaki farklardan bahsetmek gerekirse bunlar güvence kapsamı, kapsam alanı ve fiyat olmak üzere üç kısımda incelenir.  Kasko sigortası bireyseldir yani sadece sigorta sahibi, araç ve araç sahibini ilgilendirir Fakat zorunlu trafik sigortası bir herhangi bir hasarda iki tarafında zararlarını tespit ederek güvence altına alır. Zorunlu trafik sigortasına sahip araçların güvence altında olmasını sağlar fakat kasko sigortasında böyle bir durum söz konusu olamaz. Kasko teminatları sigorta alımı öncesi belirlenir ve korumanın teminatları isteğe bağlı tercih edilir. Fakat zorunlu trafik sigortasında tüm sigorta sahipleri için aynı teminatları içerir ayrıca kapsam alanın sınırları önceden belirlenir.

Zorunlu trafik sigortasını kapsamı kasko sigortasıyla kıyaslarsak daha sınırlı olduğundan dolayı primlerde bu ölçüde uygun olmaktadır. Trafik sigortası fiyatları serbest dönem öncesinde herkes için aynıydı fakat serbest döneme geçişte kasko fiyatlarında ve trafik sigortası fiyatları da değişmeye başladı. Bunun sebebi ise her sigorta şirketinin kendi kriterlerini baz almasından kaynaklanmaktadır. Fiyat olarak kıyaslamak gerekirse trafik sigortaları kasko sigortalarına göre daha uygun fiyatlarda olmaktadır. Yani özet olarak araç sigortaları arasındaki üç fark diye maddelersek;  trafik sigortası zorunludur kasko zorunlu değildir, trafik sigortası her iki tarafı güvence altına alır, kasko ise araç sahibini, trafik sigortası ile kaskonun kapsama alanları farklıdır.