Whatsapp Ara
Yükleniyor
test

Araç Sigortaları Devri Hakkında Merak Edilenler

Sigorta türleri arasında kasko ve trafik sigortası kapsamları ve güvenceleri farklı olsa da ikisi de önem verilmesi ve ciddiye alınması gereken sigortalardandır. Kasko sigortası, araç sahibi olan herkesin kendisini ve aracını güvence altına almasını sağlar. Trafik sigortası ise kişinin trafiğe çıkması için zorunluluk teşkil eder ve karşınızdaki kişilerin can ve malına verilebilecek zararları karşılamaya yönelik bir sigortadır. Kasko sigortası ise sizi 3. kişilere karşı koruma altına alır. Türkiye'de gerçekleşen trafik kazaları hakkında bilgi edindiğinizde zorunlu olan trafik sigortası kadar kaskonun da gerekli olduğunu anlayacaksınız.
Gelelim kasko ve trafik sigortasının devrinin ne demek olduğuna.
Diyelim ki aracınızı sattınız ve yeni bir araç almayı düşünüyorsunuz ve kasko sigorta poliçeniz hala devam ediyor. Mevcut kaskonuzu yeni aracınıza taşıyabilmeniz mümkün. Ancak kaskonuzun devamı için şirkete bir fark ödemeniz gerekebilir. Bu duruma açıklık getirebilmek ve sonradan sigorta şirketiyle sorun yaşamamak adına öncesinde sigorta şirketini arayarak bilgi edinmeniz, oluşabilecek fiyat farkını da öğrenmeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz fark yeni alacağınız aracın marka, model, performans ve parça fiyatına göre değişiklik gösterebilir. 
Zorunlu trafik sigortası devri, kasko sigortası devrine gör biraz daha farklıdır. Zorunlu trafik sigortası devri mümkün değildir.
 
Sık sık karıştırılabilen araç sigorta türlerinden olan zorunlu trafik sigortasını ve kaskoya sahip araç sahipleri, trafikte herhangi bir seyir halinde ya da herhangi bir anda kendilerini daha güvende
hissedeceklerdir. Zaten zorunlu olan trafik sigortasının yanında araç kasko sigortasını da yaptırırsanız ödediğiniz ufak bedellerle, olası bir kaza anında büyük kazançlar sağlayabilirsiniz. Çünkü trafik sigortası karşı tarafın masrafını karşılarken araç kasko sigortası aracınızın ve sizin güvenliğinizi poliçedeki standart ve sizin sözleşmeye eklemiş olduğunuz maddelerle teminat altına alır. Devir işlemlerinde de sorun çıkarmayan kasko sigortası yeni araç sahibi olduğunuzda uğraşma gerektirmeksizin aracınızı temiat altına alır.