HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

ARAÇ SİGORTALARI DEVRİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Sigorta türleri arasında kasko ve trafik sigortası kapsamları ve güvenceleri farklı olsa da ikisi de önem verilmesi ve ciddiye alınması gereken sigortalardandır. Kasko sigortası araç sahibi olan herkes kendisini ve aracını güvence altına almış durumdadır. Trafik sigortası ise kişinin trafiğe çıkması için zorunluluk teşkil eder ve karşınızdaki kişilerin can ve malına verilebilecek zararları karşılamaya yönelik bir sigortadır. Kasko sigortası ise sizi 3. kişilere karşı koruma altına alır. Türkiye'de gerçekleşen trafik kazaları hakkında bilgi edindiğinizde zorunlu olan trafik sigortası kadar kaskonun da gerekli olduğunu anlayacaksınız. Ülkemizde gerçekleşen trafik kazalarını dikkate aldığınızda hem kendinizi hem de karşınızdakini koruma altına almanızı araç sigortaları sağlar. Bu durumlara bakıldığında araç sigortaları ile ilgili araştırma yapmanız ve bunun sonucunda sigorta sahibi olmanız gerekmektedir. Bu araştırma konularından biride; kasko  ve trafik sigortasının devri ile ilgili olan konular olmalıdır.

Diyelim ki aracınızı sattınız ve yeni bir araç almayı düşünüyorsunuz ve kasko sigorta poliçeniz hala devam ediyor. Mevcut kaskonuzu yeni aracınıza taşıyabilmeniz mümkün. Ancak kaskonuzun devamı için şirkete bir fark ödemeniz gerekebilir.Bu durumaaçıklık getirebilmek ve sonradan sigorta şirketiyle sorun yaşamamak adına öncesinde sigorta şirketini arayarak bilgi edinmeniz, oluşabilecek fiyat farkını da öğrenmeniz gerekmektedir. Ruhsat sadece aracın sizin adınıza Trafik Şubesine kayıtlı olup olmadığını kanıtlamak için gereklidir. Ödeyeceğiniz fark yeni alacağınız aracın marka, model, performans ve parça fiyatına göre değişiklik gösterebilir. Kasko yaptırmanız için ruhsatı üzerinize aldırmanıza gerek olmadığını da belirtmek gerekli. Noter satış belgesi ile aracın yasal sahibi olduğunuz ispatlandığı için kasko sigortanızı da tekrardan yaptırabilirsiniz. Zorunlu trafik sigortası devri, kasko sigortası devrine gör biraz daha farklıdır. Zorunlu trafik sigortası devri mümkün değildir ve aracın mevcut zorunlu trafik sigortası araç satışından 10 gün sonra ancak kullanılabilir. Bu 10 günlük süre içinde de kendi adınıza kayıtlı bir zorunlu trafik sigortası poliçesi düzenletmiş olmanız gerekmektedir. Zaten zorunlu trafik sigortası yaptırmazsanız ruhsat da alamayacağınızı unutmamalısınız. Aksi durumlarda trafiğe çıkmanız riskli olacaktır ve büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Sık sık karıştırılabilen araç sigorta türlerinden olan zorunlu trafik sigortasını ve kaskoya sahip araç sahipleri, trafikte herhangi bir seyir halinde ya da herhangi bir anda kendilerini daha güvende hissedeceklerdir. Zaten zorunlu olan trafik sigortasının yanında araç kasko sigortasını da yaptırırsanız ödediğiniz ufak bedellerle, olası bir kaza anında büyük kazançlar sağlayabilirsiniz. Çünkü trafik sigortası karşı tarafın masrafını karşılarken araç kasko sigortası aracınızın ve sizin güvenliğinizi poliçedeki standart ve sizin sözleşmeye eklemiş olduğunuz maddelerle teminatınızı sağlar. Devir işlemlerinde de sorun çıkarmayan kasko sigortası yeni araç sahibi olduğunuzda uğraşma gerektirmeksizin aracınızı sigorta altına alır.