Whatsapp Ara
Yükleniyor
Araç Sigortası

Araç Sigortası Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Aracın herhangi bir zarara uğraması halinde karşılaşılan maddi zarar, sigorta yapan firma tarafından karşılanmaktadır. Yapılan sigorta sözleşmesi taraflardan istenen şartların sağlanmasını da taahhüt etmektedir. Trafik sigortası sadece yurtiçinde meydana gelebilecek tehlikelere karşı teminat verir. 
Trafik sigortası ülkemizde zorunlu olarak yapılması gerekmektedir. Trafik sigortası yaptırmayan araçlar, trafikten çekilmektedir. Trafik sigortasız araç kullanılmamalı, yenileme dönemlerine dikkat
edilmelidir. Trafik sigortası karşı taraftaki kişilerin zararını karşılayan bir sigorta türüdür. Bunun yanında trafik sigortasından, poliçede belirlenen teminatlar kadar yararlanmak mümkündür. Sigorta sözleşmesinde sigorta yaptıran şahsın bilgileri ve aracın bilgileri yer almaktadır. Sigorta ettiren şirket tarafından verilecek teminatlar da sigorta poliçesinde yer almaktadır.
Trafik sigortası poliçesinde belirlenen prim bedeli ve teminatlar ülkemizde Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Sigorta firmaları sağladıkları hizmet, vergi ve kar oranını prim bedeli üzerine aktarmaktadır. Ayrıca sigorta şirketleri kendi sistemlerinde yer alan istatistikler ile belirledikleri bedeli müşterilerine sunarlar. Sigorta acentelerinin bağlı olduğu Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ‘nin belirlediği fiyatlar da şirketler tarafından kullanılmaktadır. Trafik sigortası prim değeri şirketlerde farklılık gösterebilmektedir. Zorunlu trafik sigortası kapsamında verilen teminat ve limitler aynı olmakla beraber sundukları hizmetin kalitesi farklılık oluşturmaktadır. Araçların marka, model ve yılı da sigorta priminin ortaya çıkarılmasında önemli bir etkendir. Aracın rayiç bedeli bu özelliklerin yanında aracın motor hacmi ve kapasitesi ile de değişebilmektedir. Aracın bağlı olduğu il eğer bir metropol ise risklerin fazla olacağından, bu durum sigorta prim değerini de etkilemektedir.
Kalabalık nüfus ve metropollerde diğer yerlere oranla sigorta prim değeri daha fazladır. Yine pahalı ve özel araçlar içinde farklı fiyatlar belirlenmektedir.
Zorunlu trafik sigortası yeni veya ikinci el bir araç alındığında yaptırılması gereklidir. Araç satışı gerçekleştiğinde satış sözleşmesi sigorta yaptırılan firmaya gönderilerek, kalan aylar için ödediğiniz bedeli geri almak mümkündür. Satılan araç üzerinde sigortanın devam etmesi satın alan kişiye yarar sağlamaz. Çünkü satış gerçekleştiği andan itibaren isim ve isteğe bağlı plaka değişeceğinden, poliçede belirgin farklılıklar olacaktır. Zorunlu trafik sigortası yaptırılmadan önce sigorta şirketlerinden fiyat teklifi alınabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken acentenin sigorta birliğinden yetkili olması ve verdiği hizmet kalitesidir.