HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

ARAÇ SİGORTASI FİYATI NASIL HESAPLANIR?

Aracın herhangi bir zarara uğraması halinde karşılaşılan maddi zarar, sigorta yapan firma tarafından karşılanmaktadır. Yapılan sigorta sözleşmesi taraflardan istenen şartların sağlanmasını da taahhüt etmektedir. Trafik sigortası sadece yurtiçinde meydana gelebilecek tehlikelere karşı teminat verir. Araç yurt dışında kullanılacaksa, sigorta poliçesinde ek bir düzenlemeyle bu durum belirtilmelidir.

Trafik sigortası ülkemizde zorunlu olarak yapılması gerekmektedir. Trafik sigortası yaptırmayan araçlar, trafikten çekilmektedir. Trafik sigortasız araç kullanılmamalı, yenileme dönemlerine dikkat edilmelidir. Trafik sigortası karşı taraftaki kişilerin zararını karşılayan bir sigorta türüdür. Bunun yanında trafik sigortası poliçesinde belirlenen teminatlar kadar yararlanmak mümkündür. Sigorta sözleşmesinde sigorta yaptıran şahsın bilgileri ve aracın bilgileri yer almaktadır. Sigorta ettiren şirket tarafından verilecek teminatlar da sigorta poliçesinde yer almaktadır.

Trafik sigortası poliçesinde belirlenen prim bedeli ve teminatlar ülkemizde Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Sigorta firmaları sağladıkları hizmet, vergi ve kar oranını prim bedeli üzerine aktarmaktadır. Ayrıca sigorta şirketleri kendi sistemlerinde yer alan istatistikler ile belirledikleri bedeli müşterilerine sunarlar.  Sigorta acentelerinin bağlı olduğu Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ‘nin belirlediği fiyatlar da şirketler tarafından kullanılmaktadır. Trafik sigortası prim değeri şirketlerde farklılık gösterebilmektedir. Zorunlu trafik sigortası kapsamında verilen teminat ve limitler aynı olmakla beraber sundukların hizmetin kalitesi farklılık oluşturmaktadır. Araçların marka, model ve yılı da sigorta priminin ortaya çıkarılmasında önemli bir etkendir. Aracın rayiç bedeli bu özelliklerin yanında aracın motor hacmi ve kapasitesi ile de değişebilmektedir. Aracın bağlı olduğu il eğer bir metropol ise risklerin fazla olacağından, bu durum sigorta prim değerini de etkilemektedir. Kalabalık nüfus ve metropoller de diğer yerlere oranla sigorta prim değeri daha fazladır. Yine pahalı ve özel araçlar içinde farklı fiyatlar belirlenmektedir.

Zorunlu trafik sigortası yeni veya ikinci bir araç alındığında yaptırılması gereklidir. Araç satışı gerçekleştiğinde satış sözleşmesi sigorta yaptırılan firmaya gönderilerek, kalan aylar için ödediğiniz bedeli geri almak mümkündür. Satılan araç üzerinde sigortanın devam etmesi satın alan kişiye yarar sağlamaz. Çünkü satış gerçekleştiği andan itibaren isim ve isteğe bağlı plaka değişeceğinden, poliçede belirgin farklılıklar olacaktır. Zorunlu trafik sigortası yaptırılmadan önce sigorta şirketlerinden fiyat teklifi alınabilmektedir. Günümüzde sigortacılık hizmeti veren firmaların da birbirine yakın fiyatlar da teklif vermektedir.  Dikkat edilmesi gereken acentenin sigorta birliğinden yetkili olması ve verdiği hizmet kalitesidir.