HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

ARAÇ SIGORTASINA EŞ DEĞER PARÇA GARANTISI

Sigortalı ve sigorta şirketleri arasındaki güveni pekiştirecek “eş değer parça garantisi”  uygulamaya koyulduktan sonra artık insanlar gönül rahatlığı ile araçlarını sigortalayabilecekler. Yıllardır araçlara orijinal yerine yan sanayi mallarının tatbik edildiğinin şikayetleriyle dolup taşan gazeteler, bültenler, şikayet portalları vs.. artık bir genelge ile tarih olacak.
 
Peki nedir bu eş değer parça? Araçlarını sigortalayan müşterilerin, olası bir kaza sonucu araçta yapılan malzeme değişiminin kalitesiz ve sürekli sorun çıkardığı yönündeki şikayetlerine eşlik eden, orijinal parça ile değişim yapılması isteğidir.  Hazine müsteşarlığınca 1 Haziran 2015 de yürürlüğe girmesi beklenen Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına ilişkin Genelge ile kafalardaki soru işaretleri kalkarak, araçlara takılan yeni parçaların eş değer olduğunun sertifikasının kullanıcıya takdim edilmesi zorunlu hale gelecektir.
 
Sigorta acenteleri ile müşteri arasındaki anlaşmazlık ve güvensizliği de ortadan kaldıracak olan bu uygulama ile ödenen primlerin karşılığı hakkı ile alınacak, sigorta şirketleri müşterilerine kaliteli hizmet sunmaya başlayacaktır. Yayınlanan bildirgeye göre sigorta şirketleri anlaşma yapacağı servislerin güvenilirliğinden sorumlu tutulacak. Şöyle ki kurumun kullandığı malzemenin orijinalliğinden emin olunmaması durumunda, sigorta şirketi kişi ile muhatap olmak durumunda kalacak, böylelikle sigorta şirketinin donanımlı ve kaliteli bir servisle çalışması kaçınılmaz olacaktır.
 
Servislerin kullandığı malzemelerin bütün uygunluk analizleri TSE kontrolünde gerçekleştirilip, kullanılan parçaların da 2 yıl garantiye tabi tutulması sağlanacaktır. Parça değişimi söz konusu olduğunda; takibe esas sayı bilgisi ile eş değerlik belge ibaresinin mutlaka parça üzerinde yer alması kuralı aranacak, hasar dosyasına işlenen bu bilgilerle malzemelerin eş değer olup olmadığı da takip edilmiş olunacaktır. 
 
Bütün testlere ve kriterlere uygun olarak değerlendirilip uygulanan değişimlerin ,müşteri tarafından reddedilme gibi bir hakkı da olmayacaktır. Bu durumda rahat bir nefes de alacak olan sigorta kurumları, değişimler TSE güvencesinde olduğu için müşterinin hiç bir itirazını  da kabul etmeyecektir.