HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

EŞ DEĞER PARÇA GENELGESİNE İKİ MADDE DAHA EKLENDİ

Hazine Müsteşarlığı 13.01.2015 tarihinde resmi gazetede Motorlu Araç Sigortalarında Eş Değer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin genelge yayınlamış ve 1 Haziran itibari ile de yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.
 
Yayınlanan genelgeye göre kazaya karışan araçların, onarımında ve parça değişiminde eş değer yedek parçalar kullanılacak ve servislerin güvenilirliğinden sigorta şirketi sorumlu tutulacaktı, Sigorta firmaları uzman belgelendirme şirketleri ile anlaşacak fakat bu şirketlerde alanında deneyimli alt yapısı sağlam ve mali değerliliği olan kurumlardan meydana gelecekti. Kullanılan eş değer malzemelerin TSE ye uygunluğu kanıtlanmış ve 2 yıl garanti altında olması da bildiride yayınlanan diğer şartlar arasında yer almaktaydı.  Ayrıca Araçlarına usüllere uygun olarak yapılan onarım ve parça değişimlerin sigortalı tarafından red edilemeyeceğininde ön görüldüğü bu maddelere yürürlüğe girmeye sayılı günler kala iki başlık daha ilave edildi.
 
10 yaşından büyük araçları ilgilendiren bu başlıklar, kazaya karışan 10 yaş üstü taşıtların, eş değer parça değişimi konusunda, ekspertiz incelemesinin  dikkate alınacağı ve bu doğrultuda karar verileceği yönündeydi. Böylelikle eş değer parça değişimine bir sınırlama diyebileceğimiz bu madde ile ekspertizin dosyaya işleyeceği karar doğrultusunda değişimin yapılacapı yada yapılmayacağı netlik kazanacak.
 
Yürürlükte yer alacak bir diğer başlık ise belgelendirme yapacak olan kurumların, uygulanacak olan eş değer parçaya yapacakları uygunluk testelerinde, hakim niteliğindeki sonuçların esas alınarak parça değişimlerinin yapılacağı doğrultusundaydı. Bu madde ile de araca uygun olan parçanın, belgendirme kurumları tarafından karar verilen parça ile değiştirilebilmesi yönündedir.