HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

SİGORTA NE DEMEKTİR?

Sigorta sisteminin mantığı; üyelerden birinin uğrayacağı zararın, prim aktarılarak oluşturulan havuz tarafından karşılanması üzerine kurulmuştur. Risk altında yaşayan insanları aktardıkları bedel, zarar anında büyük hasarların karşılanmasını sağlamaktadır. Belli bir sigorta şirketinin bünyesindeki sigortalılar, prim adı verilen bedeli öderler. Böylece meydana gelebilecek zarar veya hasar anında daha büyük meblağları ödemekten kurtulmuş olurlar.

Sigorta firmasına ödenecek prim bedeli, yetkili acentenin vergi masrafı, komisyonu ve karını ekleyerek belirlenir. Araçlarda aracın hasar veya pert durumu, yaşı ve modeli yanında, hırsızlık ve çarpılma durumları da firmaya ödenecek prim tutarını belirlemektedir. Sigorta şirketi öngörülen riskleri belli kurallar dâhilinde karşılamaktadır. Sözleşmede yer almayan şartlar için firma ödeme yapmayacaktır. Bu yüzden karşılaşılması olağan tüm rizikoların sözleşmede yer alması gerekmektedir. Her bir eklenen teminat ise sözleşmede yer alan prim bedelini arttırmaktadır. Sigorta poliçesinin yenilenmesi ile mal ve hizmetin değerinin artması halinde sigorta prim tutarı da artacaktır. Aynı şekilde sahip olduğumuz malların değerinin azalması veya herhangi bir zarar olmaması halinde sigorta prim bedeli de düşmektedir. Araç trafik sigortalarından olan kasko sigortasının her sene yenilenmesi ve aracın zarara uğramaması halinde hasarsızlık indirimi denen bir sistem uygulanmaktadır.

Sigorta sözleşmesi taraflar arasındaki görev ve sorumlulukları belirleyen hukuki bir belgedir. Herhangi yaşanacak bir itilaf halinde bu sözleşme belirleyici olacaktır. İki tarafın da mağduriyet yaşamaması için sözleşmede belirtilen şartlar imza altına alınmaktadır. Sözleşmede sigortanın başlangıç ve bitiş tarihi, prim bedeli, sigorta ettiren şahsın bilgileri yer almaktadır. Sigorta kapsamında öngörülen riskler ve teminatlar da sözleşme şartlarında belirtilmektedir.

Sigorta hakkında bilgilendirme yapmak, sigorta poliçelerini seçme, yenileme gibi işlemler sigorta şirketi elemanlarınca yapılmaktadır. Firma elemanları bu hizmetler karşılığında alacakları bedeli ödenecek prim tutarına ekler. Sigorta sözleşmesinde iki taraf için de yükümlülükler bulunmaktadır. Sigorta ettiren kişi veya kurumlar da hasar anında bildirimde bulunmak, hasarı açık bir şekilde belgelemek, sözleşme kurallarında yer alan şartları sağlamak zorundadır. Uygunsuz kullanım, kullanıcı hatası gibi durumlarda sigorta hasardan meydana gelecek zararları karşılamayacaktır.

Sigorta türleri; hayat, sağlık, kaza ve can sigortası yanında mal sigortaları da yapılmaktadır. Mal sigortaları kapsamında araç, kasko, yangın, deprem ve nakil sigortası bulunmaktadır. Ayrıca firmalar yaptıkları hizmet karşılığında mühendislik ve sorumluluk sigortası da vermektedirler. Yasal koruma sigortası ve kredi konusunda da sigorta yapılmaktadır.