HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

SURIYE PLAKASINA SON GÜN 5 MAYIS

İç işleri Bakanlığı; Kara yolları Trafik Yönetmeliğinde yeni bir değişikliğe giderek, komşumuz Suriye den ülkemize gelen araçların denetimini kolaylaştırmak için bu araçlara geçici trafik belgesi ve tescil plakası uygulanmasına karar verdi ve resmi gazetede yayınladı.15 Nisanda uygulamaya koyulan ve araçların muayenelerinin TÜVTÜRK tarfından yapılması ön görülen bu çalışma, İlk olarak araçlarının geçerli muayenesi bulunan(Suriye tescilli) ve afad tarafından kayıt altına alınmış olan kişilerin,  
 
Trafik Tescil Büro Amirliği Kuruluşuna geçici trafik belgesi ve tescil plakası başvurusu yapmaları ile başlamaktadır. Burada tamamlanan işlemlerin ardından Şöförler odasına giderek yeni plakalarını almaya hak kazanan Suriye vatandaşları, Harfleri SAF olan yeni bir araç levhasına sahip olmaktadır. Araçlarının muayenesi bulunmayan kişilerin izlemesi gereken aşamalar ise; Emniyet Genel Müdürlüğü ve afad a kayıt yaptırıp, araçlarının muayenelerini yenilettikten sonra, aldıkları yabancı tanıtım kartı ile geçici trafik belgesi ve tescil plaka alma prosedürlerini yerine getirmek olan Suriyeliler, yine tamamlanan evraklarla şöförler odasına giderek yeni plakalarını alabilecekler.
 
Türkiyede zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmaları da istenen Suriye vatandaşlarından, bundan sonraki süreçte de düzenli araç muayenelerinin yaptırılması ve geç kalınması durumunda da cezai işlem uygulanması gerektiğinin de bilgisi verilecek.Yeni plaka verilen bu yabancı araçların trafikte serbetçe hareket edebilmesi için kullanıcıların da bazı kurallara uyması istenecek.
 
Bunların en başında; Kaydı yapılan araçları kişinin kendisi ile birinci derece yakını dışında kimsenin kullanmasına izin verilmeyecek.Kaydı yapılıp yeni plaka alan araçlar yurt dışına çıkamayacak ve mecbur kalması durumunda ancak plakaların ve belgelerin iade edilmesi durumunda çıkışlarına izin verilebilecek. Bu araçların başkalarına satışı, kiralanması ve devredilmesi gibi durumlar söz konusu olmayacak. Kaydı olmayan ve plakası hala yabancı uyruklu olan araçlar trafikten men edilecek ve gümrük müdürlüklerine teslim edilecek.
 
Unutmayın! Suriye plakalı araçlar 5 Mayıs tan sonra trafiğe çıkamayacak! Geç kalmayın işlemlerinizi biran önce başlatın.