HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

YENI KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALI SORUMLULUK SIGORTASI

14 MAYIS 2015 Tarihinde resmi gazete de yayınlanarak mali sorumluluk sigortasındaki değişikleri kamoyuna duyuran Hazine Müşteşarlığı, bu yeni genelge ile birlikte pek çok alanda talep edilecek olan tazminat taleplerini teminat dışı bırakma kararını aldığını tebliğ etmiştir.
 
Türkiye sınırları içerisinde, aracın karışacağı kaza sonucunda iki tarafta da meydana gelebilecek maddi ve manevi kayıpları, sigorta limitleri dahilinde tazmin etmekle yükümlü olan Trafik sigortası, maddi zararları, sağlık giderlerini, sürekli sakatlık ve ölüm teminatını tazmin etmekle yükümlüdür. 
 
Bunu dışında , aracın terör olaylarına kasıtlı karışması ve sonucunda meydana gelebilecek sorunlardan kaynaklı  talep edilen tazminleri, kaza esnasında taşıtta bulunan ürün ve 3. Kişilere ait değerli eşyaların değerinin talep edilmesi, motorbisikletlerin kullanılmasından kaynaklı doğacak sorunların tazminleri, manevi tazminat istekleri, işletilme halinde olmayan araçların neden olacağı hasarlar, aracın çalınması yada gasp edilmesi esnasında bu olaya karışan kişilerin talep edeceği tazminler, gibi daha pek çok başlıkta tazmin dışında bırakılan maddeler arasında yer almıştır.
 
Tebliğ edilen bu yeni genelge ile sigortanın başlangıç saatleri öğlen 12.00 ile başlayıp yine öğlen 12.00 de sona erdiği de belirtilmiştir.Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptıranların uyması gereken hükümlere de bu tebliğde yer verilmiştir.
 
Bunlar; aracın kazaya karışması durumunda sigorta yetkililerini 5 gün içerisinde bilgilendirmek, olayla ilgili belge, fotoğraf ve kayıtları yetkili kişilere ulaştırmak, araçla ilgili her türlü tedbiri almak ve kural ihlali yapmamak, kazayla ilgili hakkında açılan herhangi bir dava veya cezai işlem ile ilgili firmayı haberdar etmek gibi maddeler sigortanın göz ardı etmemesi gereken başlıklar arasında yer almaktadır.
 
Tebliğ de yer alan bir diğer başlıklarsa Tazmin ve giderlerin ödenmesidir ki bunu kişinin bağlı bulunduğu sigorta şirketi karşılamaktadır. Kaza esnasında zarar gören karşı taraftaki kişilerin her türlü tedavi ihtiyaçlarını karşılamakla ve uygun görülmüşse sigorta limitleri dahilinde tazminat ödemesini yapmakla zorunlu olan şirket, bedeni zararların hesaplanmasını da yargıya bırakmıştır.