HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

TRAFİK SİGORTASI YURT DIŞINDA DA GEÇERLİ OLURMU?

Türkiye de zorunlu trafik sigortasını yaptırdınız, kendinizi ve karşı tarafı güvence altına aldınız, içiniz rahatladı, peki aynı durum aracınızla çok sık çıktığınız yurt dışı seyahatlerinde de geçerlimidir?
 
Trafik sigortası sadece Türkiye sınırları içerisinde karşılaşılacak kaza ve vakaları güvence altına alan bir uygulamadır, fakat yurt dışına şahsi araçla çok sık seyahat eden insanlar içinde aynı güvence ve teminatları kapsamı altına alan Yeşil Kart Trafik Sigortası uygulaması yürütülmektedir.  Uluslar arası motorlu taşıtlar sigortası olarak da bilinen bu sertifika, kişileri yurt dışında karşılaşabilecekleri maddi manevi tüm kayıpları teminat altına alan bir uygulamadır.
 
Gidilen her farklı ülkede yeni bir sigorta yaptırma zorunluluğunu ortadan kaldıran bu sistem, kişilerin kaza yapılan ülke vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın bütün teminatlardan faydalanma fırsatı vermektedir. Özellikle balkan ülkelerinde ve ülkemize giriş yapacak yabancı plakalı araçlarda mutlaka geniş kapsamlı yeşil kart sigortası şartı aranmaktadır. Bu sertifika yalnızca yeşil kart bürosu bulunan ülkelerde geçerli olmakla birlikte, AEB üyesi olan devletlerin kod numaralarının bu sertifikada yer alması gerekmektedir.
 
Dünya da 46 ülkede kullanılan bu sistemin kapsamları BM tarafından belirlenmektedir. Ülkemizde motorlu taşıtlar bürosu tarafından yürütülen bu uygulamaya, 8 şirket temsilcilik etmektedir. Sertifikaya başvuru, biten sertifikanın yenilenmesi, hasar tazminlerinin yapılması gibi işlemler bu kurumlar tarafından yürütülmektedir. Yeşil kartın avantajlarından faydalanabilmek için bazı şartlar göz önünde bulundurulmaktadır.
 
Bunlar seyahat edilecek ülkenin kodunun sertifikada bulunmasıSertifika üzerinde her hangi bir oynama, silme, ekleme işlemlerinin olmamasıAraç ve kişiyle ilgili bilgiler kartta doğru ve eksiksiz olarak tanımlanmış olması.Yabancı ülkeye giriş yapıldığında sertifikanın süresinin bitmemiş ve aktif durumda olması aranan en 
önemli özelliklerdir.
 
Her ülkenin kendine ait uluslar arası hasar temsilcileri bulunmaktadır. Vaka sonucu gelişen hasarlarla bu temsilcilikler ilgilenerek, her türlü hasar tazmini, eksper, avukat gibi işlemler bu kuruluşlar tarafından yürütülmektedir. Kazanın ne zaman nerede geleceği belli olmaz bu sebeple hem yurt içinde hem de yurt dışında kendinizi güvencede hissetmeniz için trafik sigortasının yanı sıra yeşil kart sigortanızı da yaptırabilir, hem yurt içinde hem de yurt dışında güvenle seyahat edebilirsiniz.