HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

YILLIK HAYAT SİGORTASI NEDİR?

Yıllık hayat sigortası 18 yaşından 65 yaş aralığına kadar her bireyin yaptırabileceği bir sigortadır. Belirtilen riski gerçekleşmesi durumunda ödeme yapılacak kişi ya da kişiler lehdar adı ile geçer ve bu sıfat ile poliçeye yazılır. Sigortayı yaptıran kişinin vefatı durumunda poliçe tutarı lehdarlara ödenir.  Vefatın yanı sıra yıllık hayat sigortası teminatları arasına isteğe bağlı olarak eklenebilen  kaza sonucu vefat, kaza sonucu tam ya da kısmi maluliyet teminatı, hastalık sonucu tam maluliyet teminatı, kaza sonucu tedavi teminatı, kaza sonucu gündelik teminat gibi maddeler de vardır.

Yaş ve mesleğe göre değişiklik gösterebilen yıllık hayat sigortası primleri sigorta uzmanları tarafından hesaplanmaktadır. Ailenizin ve sevdiklerinizin yaşamını maddi olarak garanti altına alabilmek için yaptırdığınız  hayat sigortası poliçesinde yer alan teminatların bir kısmını açıklayacak olursak: 

Vefat Teminatı: Sigortalının vefatı halinde geride kalan lehdarlara poliçede yazılı olan toplam tutar doğrultusunda ödenir.  ,

Kaza Sonucu Vefat: Geçirilen kaza onucu sigortalının vefatı halinde geride kalanlara maddi destek amaçlı yaptırılır.                                                                                                                                           

Kaza Sonucu tam ve kısmi maluliyet: Vefat dışında gerçekleşebilecek bir kaza sonucu maluliyet oluşması durumunda, hayat sigortanızdan tazminat alabilirsiniz.

Kaza Sonucu gündelik tazminat: Geçirilen kaza sonucunda çalışılmayan her gün için belirlenen tutardaki günlük tazminat hesaplanır ve toplam gün sayısı bedelindeki yutar sigorta sahibine ödenir.

Standart vefat teminatlarının yanında sigorta sahibin isteğiyle ek maddelerde eklenebilir ve ek maddeler doğrultusunda prim tutarında artış görülebilir. Bu ek maddenin prim tutarındaki değişiklikler yine sigorta sahibinin mesleği ve alışkanlıklarına göre farklılık gösterir. Yani farklı meslek gruplarında olan kişiler aynı ek teminatı seçse de prim tutarındaki artışlar ve yıllık hayat sigortası primleri aynı olmayabilir. Hayat sigortasının da diğer can sigortalarında olduğu gibi vergi avantajları vardır. Ödenen primlerin,  brüt gelirin %5' ine kadar olan ve asgari ücretin yıllık tutarını geçmeyen kısmı vergi matrahından düşülebilmektedir. Bu sayede de primlerin toplamda daha düşük miktarda olması sağlanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse,  1000 TL aylık geliri olan bir kişi yıllık hayat sigortası için 50 TL ödüyorsa, gerekli indirim yapıldığından kişi hayat sigortası için 37.50 TL ödemiş olacaktır.  Bahsedilen vergi indiriminden yararlanabilmek için çalıştığınız şirkete ait muhasebe bölümünden sigorta belgelerinizi alıp bu belgelerle başvuru yapabilir ve gerekli indirimin yapılmasını isteyebilirsiniz.