HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

DASK ADRES KODU UYGULAMASI NEDİR?

Ülke sınırları içindeki tüm konutlara ait 10 haneli özel numaralara adres kodu adı verilir. 1 Mart 2013 itibariyle zorunlu deprem sigortası poliçesinde ve daha pek çok işlemde kullanılmaya başlanan DASK adres kodu uygulaması, zorunlu deprem sigortasını uğraşmaya gerek kalmadan kolayca yaptırmak ve deprem sonrası sigorta sahibine vakit kaybetmeden ulaşılmasını sağlar. Bu yüzden sigorta sahipleri adres kodlarını mutlaka öğrenmelidirler.

Ulusal Adres Veri Tabanı'nda yer alan adres koduna Nüfus ve Vatandaşlık İşleri web sitesi üzerinden adres sorgulama yaparak ulaşabilirsiniz. Web sitesi üzerinden öğrenmeyi tercih etmeyen vatandaşlar muhtarlık, belediye ya da nüfus müdürlüklerinden de adres kodunu öğrenebilir ve DASK adres kodu uygulamasını sorunsuz kullanabilirler. Adres kodu sayesinde her kurum için adres bilgileri standart olacak ve doğal olarak adres takibi kolaylaşacak,  sigortalı konutların takibi kolaylaşarak zorunlu deprem sigortası bulunmayan evlerin sahipleri tespit edilebilecek, DASK kapsamı dışında olan binalar için yanlışlıkla poliçe üretilmesi, adres bilgilerinin yanlış verilmesinden kaynaklanan hatalı poliçe üretimleri gibi sorunlar ortadan kalkacak ve aynı konut için yanlışlıkla daha fazla prim ödemesi gibi birçok sorun engellenmiş olacak. Deprem durumunda DASK sigortası bulunan binanın yeri daha kolay belirlenecek,  sigorta hizmeti daha hızlı ve kolay ulaşmış olacak. Adres kodu uygulaması oldukça basittir, uğraşmanıza neden olacak bir yapıda değildir. Adres kodu sorgulama işlemi de oldukça basit bir işlem olup Nüfus ve Vatandaşlık İşleri web sitesinden ya da muhtarlık, belediye, nüfus müdürlüklerinden öğrenip sorun yaşamadan işlemlerinizi halledebilirsiniz. Adres kodu bilgisi işe başlama ve adres değişikliği işlemlerinde zorunludur.

Birçok kamu kuruluşu ve vergi daireleri tarafından zorunlu hale getirilen adres kodu uygulaması kolaylıkla adres numaranızı öğrenmenizi amaçlanmıştır. Adres kodu bilgisi işe başlama ve adres değişikliklerinde de zorunlu olan bir bilgidir. Eğer konut sahibiyseniz DASK adres kodu uygulaması ile de yukarda saydıklarımız gibi pek çok kolaylığın sahibi olacaksınız. Sorgulama sırasında en doğru bilgiyi edinebilmek için verilerinizi doğru girmeniz gerekmektedir. Sırası ile İl, İlçe bilgilerini girin. Bucak kısmı genelde merkez olarak seçilecektir. Mahalle seçimini de yaptıktan sonra cadde/sokak/bulvar/meydan adına göre seçeneklerinden en uygunu seçerek arama yapmak istediğiniz seçenek ile arama yapmaya devam ederek apartman adı bina numarasıyla da doğru bilgiyi edinebilirsiniz.