HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

DASK YENİLEME İNDİRİMİNDEN NASIL YARARLANILIR?

Deprem sigortası primi hesaplamalarında bu 5 bölgeden her biri için yapı tarzlarına bağlı olarak belirlenmiş fiyatlar uygulanmaktadır. Deprem riski taşımaları açısından bakılarak, yüksek riskli bölgelerde oturanlar daha yüksek primler, düşük risk taşıyan bölgelerde oturanlar daha düşük primler ödemektedirler.

Zorunlu deprem sigortası genel şartları 1 Ocak 2013 itibariyle güncellendi. Bu güncelleme ile yıllık poliçe yenileme esnasında DASK yenileme indirimi olarak % 20 indirim alabiliyorsunuz. Ayrıca poliçe yenilemesi indirimine ek olarak  %10 inşa yılı indirimi de ekleniyor. Böylece bu iki indirimden de yararlanarak %30 oranında bir indirim sağlanabiliyor. Ancak atlanmaması gereken bir ayrıntı var ki 2013 yılı güncellemesiyle sağlanan DASK yenileme indirimi her konut için ancak inşa indirimi 2007 yılından sonra yapılan binalar için geçerlidir, binanız 2007 yılından önce inşa edilmişse bu indirimden yararlanmaya hakkınız bulunmaz.  İnşaat maliyetlerindeki artış göz önünde bulundurularak yapılan düzenlenmeye göre, prim tutarındaki %9 artış, birinci derece deprem riski taşıyan bölgedeki 100 metrekarelik konutun sigorta priminin yıllık 164, aylık 14 lira olmasına sebep oluyor. Ama yeni DASK indiriminden sonra tutar 115 liraya düşüyor.  Primlerde üst limit ise 150 bin liradır. DASK yenileme indirimi 2014 yılından sonra kademeli olacak ve mart 2014'e kadar poliçelerini ilk kez yenileyecek olan konut sahipleri mevcut olan bu indirimden yararlanacak fakat bu tarihten sonraki yenilemelerde indirim oranı %10 'a düşecektir.  Doğal Afet Sigortaları Kurumu, süresi dolan zorunlu deprem sigorta poliçelerini 30 gün içinde yenileyenlere ilk yenileyenlere ilk yenilemeleri için yüzde 10, sonraki yenilemelerde ise yüzde 20 indirim fırsatı sunmaktadır.

Zorunlu deprem sigortası kapsamına giren 17.7 milyon konuttan 6.7 milyonunun poliçesi bulunuyor. Yani Türkiye'deki konutların %38'lik bir kısmına tekabül eden bu yüzdeye göre deprem sigortasının önemi tam olarak anlaşılamamış görünüyor. DASK yenileme indirimi ve Afet sigortaları yasası ile birlikte konut kredisi ve tapu işlemlerinde zorunlu deprem sigortası aranmasına ek olarak elektrik ve su aboneliği işlemlerinde de konutların deprem sigortasına bakılması, poliçe artışına önemli bir oranda etkili olmuştur. Yasanın yürürlüğe girmesi ile DASK uygulaması 2.7 milyon yeni poliçe kazandı. Kanunla birlikte sisteme gelen poliçelerin yenilenmesini hedefleyen kurum,  konut sahiplerinin poliçe süreleri sona ermeden ve sona erdikten sonrada hatırlatma mesajları gibi seçeneklerle de ciddi bir takip mekanizması sürdürüyor.