HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

DEPREM SİGORTASI YAPTIRMAZSAK NE OLUR?

Türkiye bulunduğu jeopolitik durum itibariyle bir deprem bölgesidir. 17 ağustos 1999 depreminde yaşadığımız büyük maddi ve manevi kayıplar sonrasında bunun idrakine vardık. DASK zorunlu deprem sigortası olası bir deprem durumunda yaşanacak kayıpları minimum seviyeye indirgemek ve konut sahiplerinin mağduriyetten korumak için yapılandırılmış bir sigorta türüdür.  Konut sahipleri deprem sigortası yaptırmazsalar olası risk durumunda, sigorta sahiplerinin yararlanabileceği imkanlar dan yararlanamayacaklar ve mağduriyet yaşama durumları maksimum seviyede olacaktır. Diğer sigorta türlerinin aksine kar amacı gütmez. Sigorta şirketleri, zorunlu deprem sigortası için konut sahiplerinden aldıkları primleri ortak sigorta havuzunda topladıkları ve bu şekilde paylaştıkları için hiç bir sigorta şirketinde bu primler farklılık göstermez.  Sahibi olduğunuz konutun bulunduğu risk bölgesi oranına göre ödediğiniz prim değişir. Yüksek risk bölgesinde konut sahibi olan vatandaşlar, düşük seviye risk bölgesinde konut sahibi olanlara göre daha yüksek prim öderler. En yüksek risk bölgesindeki konutun aylık ortalama prim tutarının 14 TL olduğu tespit edilmiştir.

Afet Sigortaları Kanunu'na göre, zorunlu deprem sigortası yaptırmayanlar konut kredisi ve deprem durumu ile binanın zarar görmesi sonrası yapılan yardımlar gibi devletin sunduğu çeşitli imkanlar dan yararlanamayacaklar. Ayrıca evlerine doğal gaz, elektrik ya da su bağlatmak için başvurduğunuzda sizden zorunlu deprem sigortası yaptırdığınıza dair belge istenmektedir. Konutların alım, satım ve kiralama işlemleri içinde deprem sigortası şartı aranacak aksi halde bu konutlar için bu işlemler yapılamayacaktır. Yapılan bu çalışmalar ile zorunlu deprem sigortasının öneminin anlaşılması ve sigortalı konut sayısının artması amaçlanmıştır ve bu amaca ulaşılmıştır. Türkiye'deki konutların %38'i zorunlu deprem sigortası sahibidir. Zorunlu deprem sigortası ile konutların tavan, taban, koridor, merdiven, asansörler,  sahanlıklar,  istinat ve bahçe duvarları ve konutun benzeri kısımları bir deprem durumunda zarar görmesi halinde maddi hasarı ödediğiniz primler doğrultusunda devlet tarafından karşılanacaktır. Bu yardımlar sayesinde konut sahiplerinin hayatlarını eski düzenine sokmaları daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca evlerine deprem sigortası yaptırmayan konut sahiplerinin, konut sigortası yatıramayacaklardır. Yani konut sigortası deprem  felaketini kapsam altına alsa da zorunlu deprem sigortanız olmadan yaptıramayacaksınız.

Ödediğiniz deprem sigortası primleriyle risk durumlarına karşı konutunuzu güvence altına almanızın yanı sıra depremzedelere destek olduğunuzu da unutmayınız. Her yıl yenilenmesi gereken zorunlu deprem sigortası olan konut sahipleri, her türlü taşınır mal, eşya ve benzerleri, enkaz kaldırma masrafları, kira mahrumiyeti,  işyerleri için söz konusu olan kar kaybı, iş durması, işyeri masrafları, mali sorumluluklar ve benzeri hasarlar, ölüm dahil olmak üzere bütün bedeni zararlar ve manevi tazminat taleplerinin sigorta kapsamı dışında olduğunu bilmesi gerekmektedir.  Zorunlu deprem sigortası yaptırmayan konut sahipleri yukarıda sayılan yardımlara ve hayatlarını eski düzenine getirmek için devlet tarafından sağlanan desteklere sahip olamayacaktırlar.