HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

HASARLI BİNA DASK´TAN YARARLANABİLİR Mİ?

Zorunlu deprem sigortası  DASK  ile ilgili bir merak konusu da "hasarlı bina DASK 'tan yararlanabilir mi?"  Bazı şartlar doğrultusunda hasarlı binalarda DASK kapsamında güvence altına alınmıştır.  Binanın daha önce depremde hasar görmüş olması, onarılmış olması ve onarıldığına dair belge ile ispatlanması gerekmektedir.  Bu şartların kapsam dışında olan bazı hasarlar ya da hafif hasarlı konutların deprem sigortası, sigortalının beyanına bağlı olarak işleme alınır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hasar gören binalar, hafif hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olmak üzere 3 bölüme ayrılarak sigortalanır. Peki bu hasarlı binalar DASK 'tan yararlanabilir mi? Hafif hasarlı binalar olarak belirtilen konutlar sigortalının isteği doğrultusunda sigortalanabilir. Orta hasarlı binaların DASK 'tan yararlanabilmesi için konutların onarım ve güçlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Orta hasarlı binaların onarımdan sonra oturabilir olduklarını kanıtlayan  "Yapı Kullanma İzni" alınması gerekmektedir. Eğer  "Yapı Kullanma İzni " alınamıyorsa, yapı denetimi olan illerde onarımı denetleyen denetim firmaları  tarafından onarım ruhsatına uygun olarak yapıldığını gösteren bir belge ile kanıtlamaları yeterli olacaktır. Ağır hasarlı binaların DASK 'tan yararlanabilmesi mümkün değildir. Çevreye zarar vermeyecek şekilde yıkılmaları gerekmektedir.

İhtiyacınız doğrultusunda edineceğiniz deprem poliçesi sayesinde olası bir hasar durumunda maddi kayıpları telafi eden somut bir güvenceye sahip olacaksınız. Ancak zorunlu deprem sigortasının kapsayacağı hakların belirli bir sınırı var. Bu sınırların içinde binanın temelleri, ana duvarlar, binanın bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe ve istinat duvarları, tavan, taban, merdiven, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalar gibi yapının bu benzeri nitelikteki tamamlayıcı bölümler DASKstandart teminatları kapsamındadır.  Ayrıca deprem sonucu çıkan yangın, infilak, yer kaymasının sebebiyet verdiği zararları da teminat altına alınmış durumdadır. Yaygın hasara yol açan deprem durumlarında bölgede etkilenen konutlar, "Acil Yardım Süresi" durumu geçene kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığından "Hasarsız" ya da "Az Hasarlı" belgesi almak şartı ile konutlarını sigortalatabilirler. Hasarlı binaların sigortalanması kadar önemli olan bir konu da  ''Deprem Sonrası Hasar Bildirim Süreci'' hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmaktır böylece sigorta işlemleri sırasında sıkıntı yaşanmaz.