HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

İŞ YERLERI DASK KAPSAMINA GIRER MI?

Marmara depremi sonrası hayata geçirilen ve 2000 yılında zorunlu hale getirilen DASK (Doğal Afet Sigortası Kurumu), yeni yapılan ve yapılmış olan konutların teminat altına alınması amacıyla kurulmuştur. 
 
Yaşam alanlarında doğal afet, yangın, sel veya herhangi bir sebeple meydana gelebilecek hasarların karşılanmasında devreye giren DASK, konutları şartlar dahilinde teminat altına almakta ve olası hasar durumunda da zarar tazminini yapmaktadır. Gerekli belge ve evrakların yetkili firmalarca onaylanmasıyla oluşturulan DASK’ın devamlılığının ve geçerliliğinin korunması içinde her yıl düzenli olarak poliçelerin yenilenmesi gerekmektedir.  Güven verici olması sebebiyle konutlarını bu sistemle teminat altına alan insanlar, aynı uygulamanın  iş yerlerini de kapsayıp kapsamadığını  merak eder hale gelmiştir.
 
DASK genel şartlarına bakıldığında bu durumun iş yerleri için geçerli olmadığı göze çarpmaktadır. Şöyleki DASK zorunlu deprem genel şartlar 2 A kapsamı dışında kalan binalar maddesi gereği; tamamı ticari veya sinai amaçlı kullanılan yapılar DASK zorunlu deprem şartları dışındadır. Şeklinde belirtilmektedir. Yasa ancak şu şekilde iş yerlerinin DASK kapsamına dahil edilebilineceğini vurgulamaktadır.
 
Tapuya kayıtlı, Mesken olarak inşaa edilen bina yada konutların içinde yer alan büro, dükkan, ticarethane gibi bölümlerin ancak DASK poliçesine sahip olabileceği yönündedir.DASK kapsamı dışında kalan iş yerlerinin güvence altına alınmasını talep eden mülk sahipleri bir başka seçenek olan İhtiyari Deprem Sigortası yaptırabilir, olası bir afet durumunda yapılarını teminat altına alabilir. 
 
Düzeni bozulan yaşamın ve hayatların en kısa sürede yeniden eski istikrarına kavuşması aşamasında etkin rol oynayan DASK, artık zorunlulaşan yeni yasasıyla herkezin yanında ve yakınında yer almakta, insanların geleceğe, güvenle ve tereddütsüz bakmasını sağlamaktadır.