HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI İNDİRİMİ NASIL HESAPLANIR?

Ülkemizde geçmiş senelerde yaşanılan deprem felaketleri ve Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası'na bakıldığında ülkemizde deprem riskinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Marmara, Ege ve Doğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere tüm bölgelerde yaşayanlar zorunlu deprem sigortası yaparak ev ve iş yerlerini güvence altına alabilirler. Deprem sigortası yasal zorunluluk olduğu kadar hayati bir zorunluluk olarak da algılanmalıdır.

Deprem sigortası ile depremin ve deprem sonucu oluşabilecek yangın, infilak, tsunami, yer kaymasının sigortalı binada oluşturabileceği maddi zararlar DASK tarafından, sigorta bedeli  kadar teminat altına alınmaktadır. Azami teminat limitini DASK her yıl yapı maliyetlerindeki artış doğrultusunda belirlemektedir ve 2013'den itibaren bütün yapı tiplerinde 150 bin TL olarak belirlenmiştir.  Azami teminat tutarının tespitinde mevcut yapı stokunun büyük bir kısmını oluşturan binaların yeniden inşa bedeli dikkate alınmaktadır. Evinizin DASK primini hesaplamak için sigorta primi tutarını, binanın bulunduğu deprem risk bölgesi, binanın yapı tarzı, meskenin brüt yüzölçümü olmak üzere 3 faktör belirlemektedir. Zorunlu Deprem Sigortası indirimi süresi dolan zorunlu deprem sigortası poliçelerini 30 gün içerisinde yenileyenlere ilk yenilemede %10, sonraki yenilemelerde ise %20 indirim fırsatı sunmaktadır. Ayrıca ruhsat tarihi 2007 yılı ve sonrasında inşa edilen binalara tarife fiyatı üzerinden %10 indirim sağlanıyor ve her iki fırsattan da yararlanabildiğinizde indirim oranı %30 oranını bulmaktadır. Riskin en yüksek olduğu birinci deprem bölgesindeki 100 metrekarelik betonarme  bir ev ya da iş yerinin deprem sigortası prim bedeli aylık ortalama 14 liraya geliyor. Riskin azaldığı bölgelerde ise bu prim bedeli daha düşük olmaktadır. Zorunlu Deprem Sigortası indirimi çeşitli güncellemeler ve yasalar gelmesinden sonra 2.7 milyon yeni poliçe olmuştur.

Türkiye'deki konutların %38'lik kısmının poliçesi bulunmaktadır ancak bu oranda Zorunlu Deprem Sigortası indirimi ve Afet Sigortaları Yasası kapsamında güncellenen, konut kredisi ve tapu işlemlerinin yanı sıra elektrik ve su aboneliği işlemlerinde de zorunlu deprem sigortası şartının aranması katkı sağlamıştır. Bu 2.7 milyonluk yeni poliçeye büyük katkı sağlayanZorunlu Deprem Sigortası indiriminden yararlanabilmek için öncelikle sigortanızın bitiminden itibaren 30 günü geçirmeden yenilemelisiniz. İlk yenilemenizse%10'luk bir indirim kazanabileceğinizi ve sonraki yenilemelerde ise %20 oranında indirim fırsatınız olacağını unutmayın.