HIZLI TEKLİF AL
3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin, bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan fiyat avantajından faydalanın
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
VADEMİ HATIRLAT
3 saniyenizi ayırın, araç bilgilerinizi girin ve ücretsiz hediyelerimizden birine sahip olun. Poliçenizin bitmesine yakın sizi arayalım %45 e varan fiyat avantajından ayrıca faydalanmaya hak kazanın.
  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Plakanız
  • Tc Kimlik Numaranız
  • Meslek
Slide background
Slide background

ZORUNLU DEPREM SIGORTASINDAKI SON MEVZUAT DEĞIŞIKLIĞI

Yaraların daha kısa sürede sarılmasına yardımcı olan, insanların yaşantılarına kaldıkları yerden yeniden en kısa zamanda başlamalarına katkıda bulunan sigorta sistemi, son zamanlarda yürürlüğe giren zorunlu sigorta takibine ilişkin yeni yönetmelik yasasıyla birlikte daha da önem kazanmışmıştır.12 alanı kapsayan bu zorunlu sigorta kriterlerinden biride deprem ve konut sigortasıdır. Hayatımıza ilk defa 2012 yılında çıkan afet sigortası kanunu ile girmeye başlayan ve en son ocak ayından itibaren yürürlüğe giren yeni mevzuat değişikliği ile 'Bütün meskenlerin deprem sigortası yaptırmasını zorunlu' hale getiren bu yasa ilegeleceğimizin ve yapılarımızın güvence altına alınması amaçlanmıştır.
 
Önemini vurgulamak ve kullanımını yaygınlaştırmak adına sigortası olmayan yapıların satış, kiralama, elektrik, su ve doğal gaz abonmanlıklarının da onaylanmayacağını açık bir şekilde ifade eden DASK. konut sahiplerinin her yıl bu poliçeyi yenilemekle mükellef olduğunu da beyan etmiştir. Her yıl belirli bir miktar artışın olduğu ve primlerin yapıların özelliklerine bağlı olarak belirlendiği bu işlemde;yapının bulunduğu il, bölge, deprem risk durumu, kat sayısı, M2 si, fiyat belirlenmesinde rol oynamaktadır. 
 
Tabi ki DASK yaptırılırken göz ardı edilmemesi gereken bazı kriterler dikkat çekmektedir. Doğru beyanda bulunmak ve bilgileri eksiksiz olarak kuruma bildirmek  bunların en başında gelmektedir. Konut inşa bedeli yerine, satış bedeli üzerinden sigortalanan yapıların olası bir zarar durumunda bir kazanç sağlamayacağı aksine cebinizden daha fazla miktarda bir ödenek çıkacağı unutulmaması ve bilinmesi gereken bir ayrıntıdır.
 
Çünkü böyle bir durumda sigorta sadece beyan edilen kısımla muhatap olmaktadır. yanlış beyana dayalı hasarlardan kişi sorumlu tutulmakta ve hiç bir hak talebinde bulunamamaktadır.Bunun yanı sıra deprem kaynaklı yangın, sel, infilak gibi özelliklerin de poliçe kapsamına dahil edilmesine dikkat edilmeli ve dilenirse eşyalarında sigorta kapsamına ayriyeten dahil edilmesinin sağlanabileceği bilinmelidir. DASK sigortası yaptırırken kişinin kimlik bilgilerinin yanı sıra, meskenin kullanım şekli, hasar durumu, yapı tipi, kat sayısı ve inşa yılı ile bulunduğu kat ve tapu  bilgileri ile tapu fotokopisi mutlaka belirtilmesi ve ibare edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.